Analitičari ukazuju da to jeste „neprijatno, ali ne predstavlja katastrofalan poraz“ za mađarskog premijera.
AFP je sinoć navela da, iako je 98 odsto onih koji su glasali reklo „ne“ migrantskim kvotama, izlaznost bila samo 43 odsto.
Opozicione snage su odmah pozvale Orbana da podnese ostavku, a grupe za ljudska prava su ga optužile da raspaljuje strahovanja od migranata, iako u Mađarskoj ima samo nekoliko stotina tražilaca azilanta, navodi francuska agencija.
AP ističe da je vlada objavila „ubjedljivu pobjedu“ na referendumu, dok analitičari smatraju da rezultat o slaboj izlaznosti jeste „neprijatan za Orbana, ali ne predstavlja katastrofalni poraz“.
Mađarski premijer Viktor Orban najavio je da će parlamentu da predloži amandman na Ustav u vezi sa ishodom referenduma o migrantskim kvotama.
On će to predložiti kako bi „zacementirao volju naroda u ustavu“ i poručio da EU ne može da prisili njegovu zemlju da primi migrante.
Orban je naveo da u EU moraju da uzmu u obzir rezultate glasanja.
Orban je rezultat referenduma nazvao izvanrednim, ističući da je broj onih koji su glasali za odbacivanje migrantskih kvota premašio broj onih koji su glasali za ulazak Mađarske u EU 2004. godine.
Na referendumu o članstvu Mađarske u EU, za ulazak u blok glasalo je 3.056.000 ljudi, a sada je 3.204.000 osoba reklo „ne“ na referendumu, kazao je Orban.
Komentarišući rezultate, Orban je rekao da će „ovo oružje biti dovoljno jako i u Briselu“, navela je agencija MTI.
Rojters je prenio da će Orban podnijeti amandman kojim će rezultate referenduma pretočiti u zakon.
Na osnovu 94,8 odsto prebrojanih glasova, referendum u Mađarskoj nije uspio jer je na njega izašlo manje od 50 odsto birača, ali se 98,2 odsto izašlih izjasnilo protiv obavezujućih kvota EU za prihvat migranata, što funkcioneri vladajuće stranke i vlade ipak tumače kao pobjedu.