Obnova crkve Svetog Nikole u Dobrljinu počela je u ponedjeljak 16. marta, rekao je za naš radio sveštenik Parohije dobrljinske Nenad Radulović.
Ova crkva ima dugu i zanimljivu istoriju, priču, doprinos i značaj za razvoj pravoslavlja na našim prostorima.
Radulović ističe da je crkva stara otprilike 130 godina.
„Po nekim izvorima je sagrađena 1895. godine, a po drugim je iz 1903. Prije nje je postojala manja drvena crkva koja je stradala u požaru. Sve ove godine crkva i sveštenici su dijelili sudbinu svoga naroda u svim stradanjima i ratovima.“
Najteži period je bio u vrijeme velikih ratova, Prvog i Drugog svjetskog rata.

Period drugog svjetskog rata i stvaranje NDH ostavio je trajne i duboke ožiljke srpskom narodu i crkvi na ovom području:
„Zadnji sveštenik je bio Aleksa Popović koji je doživio velika mučenja od strane ustaškog režima, progonstvo i zatvor u Sisku i Zagrebu. Uspio se nekako izbaviti i umro je u Beogradu.“
„Dugo vremena naša parohija je bila bez sveštenika, služili su sveštenici parosi iz Kostajnice, da bi se nakon 70 godina poslije rata obnovila Parohija dobrljinska 1996. godine. Tu je 16 godina služio paroh Nenad Tomić, koji je sada u Gradišci.“
Prva faza radova do zime
Naš sagovornik, sveštenik Nenad Radulović je u Dobrljinu već 14 godina. Parohija dobrljinaska obuhvata Dobrljin, Gornje, Donje Vodičevo, Veliku Žuljevicu, Prusce i Kuljane i broji negdje oko 650 domaćinstava.
„U ove dane Velikog posta, kada se spremamo za najveći hrišćanski praznik, ovo je isto veliki trenutak da počnemo materijalnu, ali i prije svega duhovnu obnovu.“
Tako je i počela obnova hrama, a prvi dio radova bi trebalo da bude gotov do zime:
„Planirano je da prva faza radova završi do zime, kako bi se završili svodovi na crkvi da ne prokišnjava. Radi se generalna obnova od temelja, spoljašnjih i unutrašnjih zidova i biće potrebna velika sredstva da se radovi završe.“
Radulović dodaje da je bilo kakva pomoć je dobro došla.
„Svi koji imaju želju da pomognu obnovu hrama, mogu se javiti u parohiji, kao i putem društvene mreže Fejsbuk, gdje mještani mogu pratiti tok obnove i radove na hramu.“

Radulović je uputio i poruku povodom najveg hrišćanskog praznika Vaskrsa:
„Želim srećne i blagoslovene dane posta i da dočekamo Vaskrs u zdravlju i miru, kako kod nas tako u čitavom svijetu.“
Nedjeljne službe u crkvi će biti redovno obavljane do Vaskrsa, a za naredni period će vjernici biti obavješteni.


