U Novom Gradu je predstavljena stručna studija „Analiza uticaja izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Trgovska gora na razvoj turizma na prostoru sjeverozapadne Republike Srpske“ koju su pripremili profesori Univerziteta u Istočnom Sarajevu u saradnji sa Ministarstvom trgovine i turizma Republike Srpske.

Profesor Ekonomskog fakulteta Istočno Sarajevo Predrag Milanović rekao da je na bazi istraživanja pokušano da se utvrdi koliki je gubitak prihoda koji će generisati percepcija zdravstvenog rizika uslјed izgradnje skladišta radioaktivnog otpada što utiče na to da se turisti ne opredjelјuju da posjećuju ove destinacije.
„Klјučna stvar koja je bila predmet analize je to što je metodološki naučno dokazano da zdravstveni rizik predstavlјa klјučni rizik koji obeshrabruje turiste da dolaze na određene destinacije. S druge strane izračunali smo koji je gubitak prihoda ukoliko oni koji su do sada dolazili ne dolaze“, objasnio je Milanović.

Ministar trgovine i turizma Denis Šulić smatra da se neće stati u preduzimanju koraka u borbi protiv namjera Hrvatske da na lokaciji Trgovska gora gradi skladište radioaktivnog otpada.
Šulić je rekao da je ova studija još jedan korak u pravnoj borbi Republike Srpske, Federacije BiH i zajedničkog nivoa.
„Na ovaj način čuvamo Novi Grad, rijeku Unu. Ovo je jedan u nizu koraka koje instuitucije Republike Srpske preduzimaju. Nećemo stati i siguran sam da ćemo iz ove borbe izaći kao pobjednici i zbog građana Republike Srpske, Federacije BiH ali i građana Hrvatske“, rekao je on.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarsvo i ekologiju Bojan Vipotnik rekao je da su sve institucije maksimalno angažovane i svakodnevno rade na problematici Trgovske gore, lokacije gdje Hrvatska planira da skladišti radioaktivni otpad.
Vipotnik је rekao da očekuje da će ovaj rad doprinijeti u argumentaciji u borbi protiv namjera Hrvatske da na Trgovskoj gori izgradi skladište radiokativnog otpada.
„Ovo je jedan u nizu događaja gdje vidimo sve veći angažman akademske zajednice na čemu smo mi u Ministarsvu potencirali od samog početka, pored terenskih istraživanja koja donose rezultate koji se nepobitni u smisli da lokacija Čerkezovac ne ispunjava nijedan od uslova za taj objekat“, izjavio je Vipotnik.
On smatra da je bilo potrebno da se akademska zajednica uključi, da ukaže na neke „nevidlјive prijetnje“ koje bi izgradnja ovakvog objekta donijela.

Predsjedavajući Ekspretskog tima Emir Dizdarević rekao je da ovaj kraj već trpi ekonomske i socijalne poslјedice.
„Značajno je da imamo ovu analizu koja će biti sastavni dio studije uticaja“, rekao je on.

Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drlјača da se o problemu Trgovske gore govori od 1999. godine te da je projekat Hrvatske veoma opasan.
„Današnja prezentacija pokazuje koliko je širok štetni uticaj. Ne postoji nijedan segment egzistencije na ovom prostoru gdje neće biti poslјedica“, rekao je on.

Predsjednik Udruženja „Grin tim“ Mario Crnković smatra da je prezentacija isčekovani pozitivni iskorak kad je u pitanju uklјučivanje i drugih ministarstava kojima nije resor ekologija.
„Bez obzira na to važnost toga što prezentovana analiza osvjetlјuje dio potencijala negativnih uticaja koje nosi izgradnja skladišta radioaktivnog objekta na lokalitetu uz samu rijeku Unu, daleko je važnije što dobijamo još sistematičniji pristup problemu“, rekao je on.
Direktor Turističke organizacije Novi Grad Nebojša Todić očekuje da do izgradnje skladišta radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovska gora neće doći.

„Poslјedice će biti katastrofalne za životnu sredinu. Svi pozitvni pomaci u turizmi koje bilјežimi biće poništeni“, rekao je on.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granci sa BiH.