foto ilustracija
agencije
Pomjeranje kazaljki sata je jedna od onih tema koje svake godine izazivaju debate: zašto to uopšte radimo, koja je svrha, a prije svega – kada se kazaljke sata vraćaju unazad/pomijeraju naprijed.
Ni 2025. neće biti drugačije, jer ćemo kazaljke pomjerati i na proljeće i na jesen. Iako se u prošlosti mnogo pričalo o prestanku pomjeranja sata, sadašnji raspored nas i dalje drži u ritmu od dvije promjene godišnje.
Možda vam se to čini kao mala stvar, ali pomjeranje sata ima mnogo posljedica – od uticaja na naše zdravlje i blagostanje do promjena u saobraćaju, pa čak i poslovanju.
U 2025. godini pomijeraćemo kazaljke dva puta, prema dugogodišnjoj praksi:
Ljetno računanje vremena: U nedjelju, 30. marta 2025. godinr , u dva časa pomjerićemo kazaljke sata jedan sat unaprijed – na tri časa. To znači da ćemo izgubiti sat vremena sna, ali će večeri biti duže.
Zimsko računanje vremena: U nedjelju, 26. oktobra 2025. godine, u tri časa, vratićemo naše satove jedan sat unazad na dva časa. Tada ćemo dobiti sat vremena sna, ali će dani biti kraći.
Pomjeranje kazaljki sata proizilazi iz želje da se što bolje iskoristi dnevna svetlost, posebno u ljetnim mjesecima.
Namjera je bila da se smanji potrošnja energije, ali savremena istraživanja pokazuju da su te uštede minimalne. Uprkos tome, satovi se i dalje pomjeraju u većini zemalja Evropske unije.