уторак, март 18, 2025
spot_img

Tužilaštvo BiH izdalo naredbu za privođenje Dodika, Stevandića i Viškovića, danas dvije posebne sjednice NSRS

foto ilustracija

AGENCIJE

Tužilaštvo BiH izdalo naredbu za privođenje Dodika, Stevandića i Viškovića

Tužilaštvo BiH izdalo je sudskoj policiji naredbu za privođenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića, potvrđeno je iz Vlade Republike Srpske.


Naredbu je izdao tužilac Ćazim Hasanspahić, a Tužilaštvo im na teret im stavlja da su izvršili krivično djelo „napad na ustavni poredak“.

Tužilaštvo je za privođenje naredbu izdalo sudskoj policiji, i zatražilo asistenciju MUP-a Republike Srpske, ali i SIPA, koja ima zabranu djelovanja u Republici Srpskoj.


Advokat Milorada Dodika, Goran Bubić izjavio je juče da njemu, kao pravnom zastupniku Predsjednika Republike Srpske nije poznato da postoji uručen poziv neustavnog Tužilaštva BiH predsjedniku Republike Srpske po važećem ZKP-u.


„Moj prijedlog, pa i molba jeste da kolege tužioci stvarno posvete pažnju činjenici da Šmita nije potvrdio Savjet bezbjednosti UN-a“, poručio je Bubić.


Podsjećamo, u 19. broju Službenog glasnika nalaze se ukazi o proglašenju četiri zakona koje je na Posebnoj sjednici usvojila Narodna skupština Srpske 27. februara i to:

  • Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH,
  • Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske,
  • Zakon o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske,
  • Zakon o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
    Ovim zakonima, između ostalog, zabranjuje se djelovanje Suda i Tužilaštva BiH, SIPA i VSTS BiH.

Cvijanovićeva: Pozivam EUFOR i NATO da pomognu domaćim vlastima da se očuva mir

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović smatra da BiH iz sadašnje političke i ustavne krize može izaći samo kroz otvoren i iskren unutrašnji dijalog, ali i podršku našeg najbližeg okruženja.


„Pozivam Srbiju i Hrvatsku kao potpisnice Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH da, zajedno sa vlastima u BiH, pokrenu razgovore o rehabilitaciji Dejtonskog sporazuma i zaštiti ustavom zagarantovanih prava njenih konstitutivnih naroda, teško narušenih pod maskom pravljenja funkcionalne države koja bi odgovarala samo jednom narodu“, naglasila je Cvijanovićeva.


Ona je ocijenila da je najvažnije očuvati mir i stabilnost u BiH, a to se može osigurati samo kroz jednakost prava svih njenih naroda i poštovanje uloge njenih entiteta.
Pozvala je EUFOR i NATO da svojim pojačanim prisustvom pomognu domaćim vlastima da se očuva mir i obezbijedi stabilnost, prenosi Srna.


„Smatram da se rehabilitacija istinske suverenosti BiH može ostvariti samo kroz demokratski rad njenih institucija, bez zloupotrebe prava i pravosuđa, bez brutalnih, nedemokratskih metoda koje primjenjuju neizabrani stranci koji ne predstavljaju nijednog jedinog glasača u BiH. Takođe, smatram da se ovaj proces treba voditi pod snažnim vođstvom administracije predsjednika (SAD Donalda) Trampa jer vjerujem da samo ta administracija može da se obračuna sa lošim naslijeđem raznih birokrata i globalističkih elita koji su svojim intervencijama od BiH napravile neuspješan projekat“, istakla je Cvijanovićeva.


Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH navela je da je činjenica da su sve dosadašnje krize u BiH bile generisane nelegalnim nametanjem odluka od visokih predstavnika koje moraju biti poništene, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.


Cvijanović je poručila da se uloga visokih predstavnika mora vratiti u okvire Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, a stanovnicima oba entiteta, bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost, pomoći da vrate vjeru u svoje institucije.

Danas dvije posebne sjednice NS RS, na dnevnom redu i novi ustav


U Narodnoj skupštini Republike Srpske danas (12. mart) će biti održane dvije posebne sjednice. Sve bi trebalo da počne od 11 časova 19. posebnom sjednicom, koja će imati jednu tačku dnevnog reda: Prijedlog odluke da se pristupi donošenju novog ustava RS.
U radnoj verziji ovog dokumenta, koji je juče objavio RTRS, predviđeno je nekoliko promjena u odnosu na postojeći Ustav Republike Srpske.


Prvo, Banjaluka će biti glavni grad Republike Srpske, dok će status prijestonice dobiti Istočno Sarajevo/Pale.


Članom 5. kaže se da Srpska suvereno odlučuje o ovlašćenjima Republike zadržavajući pravo da svojom slobodnom voljom istupa iz sporazuma (na nivou BiH). Dalje je definisano da se sporazum iz ovog stava može potvrditi referendumom u Republici, te da se Sporazum o promjeni granične linije između Republike Srpske i FBiH može takođe potvrditi referendumom.


Član 6. propisuje da Narodna skupština i Vlada Srpske mogu obustaviti primjenu bilo kojeg akta, mjere ili aktivnosti organa na nivou BiH, a kojih nema u Ustavu BiH, kao i da zakoni koji nisu u isključivoj nadležnosti BiH ili koji nisu proistekli iz sporazuma entiteta ne proizvode pravno dejstvo u Srpskoj.


Takođe, propisano je da će se zakoni koje donosi Parlamentarna skupština BiH primjenjivati na teritoriji Srpske tek nakon što ih potvrdi Narodna skupština Republike Srpske.


Brčko distrikt ostaje jedinstvena, nedjeljiva i neotuđiva teritorija u skladu sa Sporazumom o graničnoj liniji između entiteta.

Član 9. radne verzije, koju je objavio RTRS, kaže da Republika Srpska ima pravo na samoopredjeljenje.


U članu 59. propisano je da Republika samostalno i bez ograničenja upravlja i raspolaže imovinom, i ista se ne može otuđiti osim u slučaju propisanim zakonom.

Među prava i dužnosti Republike uvršteni su i odbrana i međunarodna saradnja. Odbrana je propisana u glavi VII, članom 116., kojim se kaže da Srpska može proglasiti vojnu neutralnost ili odlučivati o vojnom savezu sa drugim državama.


A članom 116.a propisano je da Republika Srpska ima svoju vojsku i da se o Vojsci Republike Srpske donosi poseban zakon.


Novim Ustavom nije predviđeno postojanje Vijeća naroda, a najznačajnija promjena je da više nema potpredsjednika i da se potpredsjednici više ni ne biraju na izborima.


Kao nova nadležnost uvršteno je komandovanje vojskom i postavljanje i unapređivanje oficira Republike Srpske.


U članu 98. propisano je da predsjednik Republike neće biti krivično ili građanski odgovoran za bilo koji postupak izvršen u okviru njegove dužnosti.

Kada je riječ o sudskoj vlasti, Ustavni sud Republike Srpske sada odlučuje o primjeni zakona i akata organa BiH na teritoriji Republike Srpske.


Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, nakon sjednice Kolegijuma nije želio da govori ništa o novom Ustavu, niti detaljima radne verzije, osim što je priznao da tekst postoji.

Rekao je da će za usvajanje odluke da se pristupi donošenju novog ustava Republike Srpske biti potrebna natpolovična većina u Skupštini.


„Prije druge posebne sjednice će zasjedati radna grupa i Odbor za ustavna pitanja, koji treba da usvoje i predlože Nacrt novog Ustava“, pojasnio je Stevandić.


Podsjetio je da za usvajanje Nacrta ustava takođe treba prosta većina, a da onda slijedi javna rasprava, nakon koje u roku od šest mjeseci treba da se donese Prijedlog novog ustava.


Predstavnici SDS-a i Liste „Za pravdu i red“ već su najavili da će doći na sjednicu, ali da neće podržati priču o novom ustavu.

Ognjen Bodiroga, predsjednik Kluba SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, rekao je da je nevjerovatno koliko brzo je vlast spremila dvije sjednice o ustavu, te da je ovo opasan posao.


„Nisam dobio odgovor kako će ovako brzo napraviti sve. Oni idu u ovu opasnu avanturu i rade onako kako im se kaže. Sve se radi da se zaštiti Dodik i uvode nas u opasno stanje u kojem srpski narod nije jedinstven kao 1992. godine“, kazao je Bodiroga.


Dodik predlaže osnivanje specijalnog tužilaštva


Ništa manje pažnje ne očekuje se da izazove i Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja, koji je po hitnom postupku predložio Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, a kojim se osnivaju specijalno tužilaštvo i specijalni sud za zaštitu ustavnog uređenja Republike Srpske, te se uređuju drugi uslovi radi efikasnog otkrivanja i krivičnog gonjenja učinilaca krivičnih djela.


Zakonom je definisano 21 krivično djelo, a neka od njih su napad na ustavno uređenje Republike Srpske, ugrožavanje njene teritorije, sabotaža, špijunaža, pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja Republike Srpske.


Tu se krivičnim djelima smatraju i stvaranje grupe ili organizovane kriminalne grupe za vršenje krivičnih djela protiv ustavnog uređenja Republike Srpske (član 19.), nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa Srpske (20.) i druga krivična djela kojima se posredno ili neposredno ugrožava ustavno uređenje i teritorijalni integritet Republike (21.).


U glavi zakona koja se bavi pitanjem specijalnog tužilaštva navodi se da ono ima samostalnost i nezavisnost te da je odgovorno Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Prema zakonu, u Narodnoj skupštini će biti imenovani i glavni specijalni tužilac, njegov zamjenik, predsjednik specijalnog suda i sudije suda, te sudije apelacionog odjeljenja.

Navodi da specijalno tužilaštvo ima pravo da preuzme predmete nadležnih tužilaštava u Srpskoj, ukoliko procijeni da se to tiče njihovog rada.


Takođe, sva tužilaštva u Republici Srpskoj dužna su da specijalnom tužilaštvu bez odlaganja omoguće nesmetan uvid u krivični predmet koji tužilaštvo zatraži.


Ovaj zakon trebalo bi da, ukoliko bude usvojen i prođe sve potrebne procedure (mada je teško očekivati da neće biti pokrenut mehanizam veto), stupi na snagu narednog dana od objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srpske“.


Kada se to desi, od tada počinje rok od pet dana u kojem Narodna skupština Republike Srpske treba da postavi tužioce i sudije u specijalno tužilaštvo i specijalni sud.


Istovremeno, Ministarstvo pravde Republike Srpske i Vlada Srpske dužni su da uspostave organizaciju i rad ovih pravosudnih institucija, te posebne pritvorske jedinice.


Kako je napisano u obrazloženju zakona, Republika Srpska je zbog djelovanja Kristijana Šmita prinuđena da preduzme mjere da zaštiti svoje ustavno uređenje.


Istim se vodi i Srđan Mazalica, šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koji je rekao da je Prijedlog zakona sinhronizovan sa zakonima usvojenim na 17. posebnoj sjednici Narodne skupštine, te da specijalno tužilaštvo i sud Srpske nisu u koliziji sa drugim zakonima koji se odnose na pravosuđe.


Podsjetio je da je djelovanje VSTS BiH zabranjeno na području Srpske, te da nema ništa sporno u prijedlogu da sudije i tužioce bira Narodna skupština Republike Srpske.


„U VSTS su predstavnici sudija, advokata i tužilaca iz drugog entiteta, a koji je Srpska zabranila zakonom, zbog čega nije logično da ova institucija vodi računa i misli o zaštiti ustavnog poretka Srpske“, poručio je Mazalica.


Opozicija, s druge strane, zakon naziva jako opasnim.
„Mi nemamo Sibir, Goli otok, ali ovo nema ni u najvećem ludilu. Sad može svima reći da su neprijatelji, špijuni“, upozorio je Nebojša Vukanović, predsjednik Kluba „Za pravdu i red“ u parlamentu Srpske.

Krivična djela prema članu 3. Prijedloga zakona o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske:

  1. napad na ustavno uređenje Republike Srpske;
  2. ugrožavanje teritorijalne cjeline;
  3. dovođenje Republike Srpske u položaj potčinjenosti ili zavisnosti;
  4. ubistvo predstavnika najviših organa Republike Srpske;
  5. otmica najviših predstavnika Republike Srpske;
  6. oružana pobuna;
  7. sprečavanje borbe protiv neprijatelja;
  8. služba u neprijateljskoj vojsci;
  9. pomaganje neprijatelju;
  10. protivzakonito formiranje paravojnih i parapolicijskih snaga;
  11. podrivanje odbrambene moći Republike Srpske; 1
  12. diverzija;
  13. sabotaža;
  14. špijunaža;
  15. odavanje tajni Republike Srpske;
  16. upućivanje i prebacivanje na teritoriju Republike Srpske oružanih grupa, oružja i municije;
  17. pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja Republike Srpske;
  18. pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela protiv ustavnog poretka Republike Srpske;
  19. stvaranje grupe ili organizovane kriminalne grupe za vršenje krivičnih djela protiv ustavnog uređenja Republike Srpske;
  20. nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa Republike Srpske;
  21. druga krivična djela kojima se posredno ili neposredno ugrožavaju ustavno uređenje i teritorijalni integritet Republike Srpske.

SIPA dobila naredbu za asistenciju pri privođenju Dodika

Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) stigla je naredba Sudske policije Suda BiH za asistenciju pri privođenju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, potvrđeno je za Euronews.


Zahtijeva se asistencija pri privođenju Dodika, ali i njegovih saradnika Radovana Viškovića, premijera RS, i Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske.
Procesom upravlja Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, koje istražuje krivično djelo napad na ustavni poredak.


Tužilaštvo BiH je ranije uputilo poziv za saslušanje Dodika u svojstvu osumnjičenog zbog napada na ustavni poredak.


Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ranije je rekao de sa neće odazvati pozivu za saslušanje.


Narodna skupština Republike Srpske je usvojila četiri zakona, a predsjednik Srpske Milorad Dodik je potom potpisao ukaze o njihovom proglašenju.

Radi se o Zakonu o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske, Zakonu o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske i Zakonu o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.


Ovim zakonima, između ostalog, zabranjuje se djelovanje Suda i Tužilaštva BiH, SIPA i VSTS BiH na području Republike Srpske.
Ustavni sud BiH je te zakone privremeno suspendovao.

Dragojević: Sudskoj policiji Srpske nije, niti može biti izdat nalog

Direktor Sudske policije Republike Srpske Željko Dragojević rekao je da Sudskoj policiji Srpske nije, niti može biti izdat nalog za privođenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića.
Ovo je u nadležnosti SIPA i Sudske policije Suda BiH.

Prvi kontingent vojnika rezervnih snaga EUFOR-a stigao u Sarajevo


Prvi vojnici iz rezervnog sastava EUFOR-a stigli su na Sarajevski aerodrom.
Zamjenik komandanta EUFOR-a, brigadni general Lorenco Dal Maso pozdravio je prvi kontingent vojnika koji je stigao iz Rumunije.


Prema planiranoj dinamici, raspored dodatnih snaga EUFOR-a je započeo danas.
Raspoređivanje se vrši transportnim avionima C-27 J Spartan češhi, rumunjskih i italijanskih vazdušnih snaga, naveli su iz EUFOR-a.


Kontingent rezervnih snaga se raspoređuje prema utvrđenoj proceduri, prema kojoj snage mađarskog kontingenta neće biti uključene.


Kopnenim putem vojnici EUFOR-a i njihova oprema stižu preko graničnih prelaza Bijača i Svilaj.


Kako su saopštili iz EUFOR-a, novi kontingent snaga će biti ojačan s dodatna četiri helikoptera.


U slučaju potrebe, EUFOR može rasporediti i do 3.500 vojnika iz sastava rezervnih snaga zemalja koje učestvuju u operaciji.

NATO opredijeljen za stabilnost regiona


NATO ostaje čvrsto opredijeljen za stabilnost ovog regiona i za suverenitet, teritorijalni integritet i sigurnost Bosne i Hercegovine, saopšteno je na sajtu NATO alijanse, povodom nedavne posjete Marka Rutea, generalnog sekretara ove organizacije.


Ističu da je Dejtonski mirovni sporazum kamen temeljac mira u BiH i da se mora poštovati.
„Podržavamo Kancelariju visokog predstavnika, neprihvatljive su sve radnje koje potkopavaju Dejton, ustavni poredak ili nacionalne institucije, zapaljiva retorika i postupci su opasni i predstavljaju direktnu prijetnju stabilnosti i sigurnosti Bosne i Hercegovine“, saopšteno je iz NATO alijanse.


Dodaju da je generalni sekretar NATO-a naglasio potrebu da politički lideri u Bosni i Hercegovini učine svoj dio i preuzmu odgovornost za napredak i stabilnost svoje zemlje.
„On je jasno stavio do znanja da ‘ovo nije 1992. Godina’ i da su NATO i njegovi međunarodni partneri prisutni i angažovani u Bosni i Hercegovini, te neće dozvoliti da nastane sigurnosni vakuum. Na kraju je naglasio da je Alijansa opredijeljena za saradnju sa Bosnom i Hercegovinom“, saopšteno je iz NATO-a.


Dodaju da s BiH postoji solidno partnerstvo i da su spremni graditi odnose na dugogodišnjoj podršci NATO-a Oružanim snagama BiH i reformama odbrane i sigurnosti, putem Glavnog štaba u Sarajevu, novoosnovane političke ćelije i Paketa za jačanje odbrambenih kapaciteta.

POVEZANE VIJESTI
spot_img

NAJČITANIJE VIJESTI