недеља, март 23, 2025
spot_img

Stojan Ćelić umjetnik savremenih stremljenja na prostoru bivše Jugoslavije

Slikar, likovni kritičar, profesor Univerziteta u Beogradu Stojan Ćelić rođen je u februaru 1925. godine u Novom Gradu.


Ćelić koji se 1935. godine kada se sa porodicom preselio u Beograd gdje je ostao do smrti 1992. godine, rodnom gradu je ostavio 41 djelo, slike, grafike i crteže.

Stojan Ćelić je bio umjetnik koji je donosio savremena stremlјenja na prostor Jugoslavije, a njegov čin da pokloni slike, grafike i crteže Novom Gradu, mjestu gdje je rođen, svjedoči o značajnom radu ovog stvaraoca, ali i potrebi da se oduži rodnom gradu na najbolјi način, rekla je dokumentarista novogradske Galerije Mirjana Drlјača povodom 100 godina od njegovog rođenja.


Drlјača je rekla da je Ćelićevo sjećanje na djetinjstvo u Novom Gradu obilјežilo njegovo stvaralaštvo.

„Uvijek sa pijetetom govorimo o velikom slikaru Ćeliću, rođenom u našem gradu. On je 1988. godine rodnom gradu poklonio 41 djelo, četiri slike, šest crteža i 31 grafiku“, izjavila je Drlјača.

Prema njenim riječima, Novi Grad ima legat koji je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH proglasila nacionalnim spomenikom 2005. godine.

Ona je podsjetila na to da je 2011. godine, kada je u Galeriji otvoren renovirani prostor legata, organizovan i stručni skup o Ćeliću, te izdat katalog legata.

Drlјača je rekla da zainteresovani legat mogu da pogledaju uz stručna vođenja, a, osim toga, svake godine organizuju se i posjete učenika novogradskih škola.

Ćelić je za rodni grad govorio da ga svaki put iznova uzbuđuju njegova lјepota i okolina, te da tu sreće lјude koji su mu na svoj način bliski i dragi, a posebno je isticao lјepotu rijeka Une i Sane.

„Zbog svega toga želim rodnom gradu da podarim kolekciju mojih slika, crteža i grafika, uz uslov da se prethodno, za njihovu postavku, obezbijedi adekvatan prostor na povolјnoj lokaciji“, riječi su slikara koje su navedene u katalogu Ćelićevog legata.

Stojan Ćelić rođen je u februaru 1925. godine u Novom Gradu, gdje je i živio do 17. godine, nakon čega se sa porodicom preselio u Beograd, u kojem je ostao do smrti 1992.

Bio je slikar, likovni kritičar i teoretičar, profesor Fakulteta likovne umetosti u Beogradu i član Srpske akademije nauka i umetnosti. Osim ulјanih slika, radio je grafike, crteže, mozaike, tapiserije, ilustracije knjiga i scenografije.

Ćelić je sa grupom „Samostalni“ izlagao prvi put 1952. godine, bio je i član modernistički orijentisane Decembarske grupe. Ubrajaju ga u pionire poslijeratnog preporoda grafike na prostoru bivše Jugoslavije, a njegov početak vezan je upravo za ovu tehniku u slikarstvu.

Bio je u prvoj generaciji umjetnika koji su doprinijeli Galeriji „Grafički kolektiv“ u Beogradu, osnovanoj kao grafička radionica – atelјe, za čije se djelovanje vezuju počeci gotovo svih srpskih poslijeratnih grafičara.

Značajna je i uloga grafičke radionice na tadašnjoj Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu /kasnije Fakultet likovnih umetnosti/.

Ćelić je 1942. godine pohađao časove crtanja u privatnoj školi Mladena Josića, 1943. godine položio je prijemni ispit na Akademiji i upisao prvu godinu, ali u prolјeće 1944. godine prekida studije, te u avgustu odlazi u Narodnooslobodilački rat.

Osnovne studije završio je 1951. godine. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, izlagao je u zemlјi i u inostranstvu, a napisao je knjige „Između svijeta i slike“ i „Sudbina skulpture“.

Jedan od najznačajnijih i najautentičnijih srpskih i jugoslovenskih slikara druge polovine 20. vijeka napisao je nekoliko monografija i brojne tekstove o likovnoj umjetnosti.

POVEZANE VIJESTI
spot_img

NAJČITANIJE VIJESTI