понедељак, март 24, 2025
spot_img

Počela je Siropusna ili nedjelja praštanja

foto ilustracija

Za pravoslavne vjernike danas je počela posljednja sedmica pred Veliki časni post ili siropusna nedjelja. Meso se više ne jede, sve do Vaskrsa, a dozvoljeni su mlečni proizvodi i jaja.

Siropusna nedjelja, posljednjih sedam dana pred Vaskršnji post, zapravo je pripremna.

Kao što Veliki post telesno i duševno priprema za praznik Vaskrsenja Hristovog, tako i Siropusna nedjelja priprema za Časni post, koji ove godine počinje 3. marta.

Meso je zabranjeno sve do Vaskrsa, ove godine 20. aprila, ali se u toku cijele ove nedjelje može jesti bijeli mrs i jaja, uključujući i srijedu i petak.

Siropusna nedjelja poznata je i kao nedjelja praštanja. Naziva se i Sirna, Bela i Zagonetna nedjelja.

U susret Bijelim pokladama, već po selima kreću maskirane povorke, koje se uz darove dočekuju po kućama.

U pojedinim dijelovima zemlje, oko zapisa nekada su građene velike ljuljaške, oko kojih se narod zabavljao, a momci i devojke ljuljali. Smatralo se i da tokom ove sedmice zemlja spava, pa ne treba ništa raditi ni u njivi ni u polju.

Po narodnom običajnom kalendaru, žene rade samo neophodne poslove, a djeci se brani da štapovima diraju vodu.

POVEZANE VIJESTI
spot_img

NAJČITANIJE VIJESTI