среда, јануар 22, 2025
spot_img

Održano predavanje o značaju nacionalne istorije

Danas je u prostorijama opštine Novi Grad održan istorijski čas, a jedan od inicijatora ovog događaja je profesor dr Drago Todić, koji kaže da je cilj ovog predavanja da se više pažnje obrati na teme iz nacionalne istorije.


Današnja rasprava je bila u formi dijaloga, a jedan istorijskih događaja o kojem su prisutni diskutovali se desio 5. januara 1942. godine.
„Obratićemo pažnju na jedinstvenu diverziju u Drugom svjetskom ratu, a to je napad na oklopni voz koji se desio na pruzi Novi-Prijedor. To je diverzija kakvu niko nije načinio u svijetu u Drugom svjetskom ratu, da uđu partizani i pokolju kompletnu posadu oklopnog voza na jedan čudan način“, rekao je Todić.
Drugi događaj je o tome kako su partizanski vojnici oborili 34 neprijateljska vojnika u Rajlovcu:
„Uništavanje aviona u Rajlovcu gdje je bilo oko 16.000 neprijateljskih vojnika oko Rajlovca i naša Druga krajiška na čelu sa Cvijom Mazalicom zapali 34 aviona, a da ni jedan borac nije stradao“, kaže Todić.

Ratko Vukmir, jedan od učesnika rasprave, koji je rođak Rajka Vukmira – heroja i učesnika napada na oklopni voz, kaže da je cilj ovog predavanja da se obrati pažnja na tekovine Narodno-oslobodilačke borbe i na neke značajne datume.
„Zato sam došao na ideju da se obratim gospodinu Todiću da obilježimo taj 5. januar ne sa namjerom da se iko favorizuje ili nipodaštava, već da se krene sa aktivnošću da za to zna omladina.“


Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača je rekao je istorija važan dio svakog naroda:


„Mi živimo na prostoru gdje bez obzira što imamo svoju Republiku Srpsku, bez obzira što ćemo slaviti 9. januar, zavismo od nekih drugih, od velikih sila i njihove volje. Sve odluke koje se donose jako su osjetljive. Ono što u posljednje vrijeme imamo kao tendenciju, to je ta revizija svega i svačega, a posebno istorije. Živimo u vremnu koje se kreira od centara moći“, ističe Drljača i dodaje da je neophodno da se vratimo porodici, vjeri i istoriji.

Cilj je da djeca u školama preko svojih nastavnika i profesora malo više uče nacionalnu istoriju kroz razne načine, rekao je profesor Todić.
„Htjeli smo da okupimo nastavnike istorije iz osnovnih i srednjih škola, zainteresovane građane, posebno iz našeg SUBNOR-a, jednostavno da se posveti malo više pažnja toj nacionalnoj istoriji s obzirom na sadašnje vrijeme. Vidite šta se dešava u svijetu, ono što hoće da pripišu nama, da nas proglase genocidnom narodom – to su isti oni koji su činili genocid po čitavom svijetu“.
Opštinski odbor SUBNOR-a objavio je pet, šest brošura o istorijskim događajima na ovim prostorima, što može biti vezano za sve ratove od dolaska Slovena, pa do skorašnjeg odbrambeno-otadžbinskog rata, zaključio je Todić.

Najslušaniji i najčitaniji medij zapadnog dijela Republike Srpske

POVEZANE VIJESTI
spot_img

NAJČITANIJE VIJESTI