среда, јануар 15, 2025
spot_img

Novi uspjeh docenta Marka Đukanovića

U autorstvu docenta na Prirodno-matematičkom fakultetu /PMF/ Univerziteta u Banjaluci Marka Đukanovića u renomiranom časopisu Knowledge-based systems objavlјen je rad „Zaštita grafa uslјed više istovremenih napada: jedan heuristički pristup“.

Đukanović je rekao da je rad napisan je u saradnji sa kolegama sa Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Stefanom Kapunacom i Aleksandrom Kartelјom te kolegom Draganom Matićem sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci.

On kaže da je saradnja trajala ove i prošle godine.

„Rad se bavi aproksimativnim rješavanjem super teškog problema optimizacije, tzv. problem k-jake Rimske dominacije. Za ovaj problem se specifično da je i provjera dopustivosti jednog rješenja generalno težak problem , potreban je eksponencijalan broj koraka“, kaže Đukanović.

Objasnio je primjena problema u sajber sigurnosti za zaštitu mreža od istovremenih napada na servere, planiranja otvaranja stanica vatrogasnih jedninica u velikim gradovima u svrhu prevencije više istovremenih požara uz smanjenje resursa, planiranja antiterorističkih akcija itd.

„Efektivno pretraživanje prostora je izvršeno sofisticiranom verzijom VNS algoritma“, kaže Đukanović.

Inače, Đukanović je ranije sa kolegama Tehničkog univerziteta u Beču, dizajnirao je „efektivni evolutivni algoritam koji rješava nizovni problem primjenjiv u bioinformatici na izračunavanje strukturalne sličnosti između skupa bioloških molekula“.

Oni su objavili rad „Pristrasni genetski algoritam nasumičnog klјuča za rješavanje problema pronalaska najdužeg zajedničkog kvadratnog podniza“ /A Biased Random Key Genetic Algorithm for Solving the Longest Common Square Subsequence Problem/ u vodećem časopisu u oblasti računarskih nauka i vještačke inteligencije „IEEE iksplor“.

Uz njega, autori su i Žaume Rešak, Kristijan Blum i Ginter Rajdl što je bio rezultat nastavka dobre saradnje banjalučkog PMF-a, Tehničkog univerziteta u Beču, te Instituta za vještačku inteligenciju pri Autonomnom univerzitetu u Beču.

Rad ovog tima je u aprilu proglašen najbolјim na „Evostarovoj“ konferenciji na Univerzitetu Ebristvit u Velsu, kad su osvojili nagradu za rad „Smjernice zasnovane na neuronskoj mreži za BRKGA: primjena za problem najdužeg zajedničkog kvadratnog podniza“.

Osim toga, Đukanović i njegov kolega Aleksandar Kartelј osvojili su prošle godine treće mjesto na međunarodnom takmičenju iz simboličke regresije „Interpretabilna simbolička regresija za nauku o podacima“.

Đukanović je prošle godine dobio nagradu za najbolјi naučni rad na međunarodnoj konferenciji o primijenjenoj vještačkoj inteligenciji, održanoj u Kragujevcu, za rad „Integracija ograničenja najvišeg nivoa u algoritam pretraživanja simboličke regresije“.

On je dobitnik i Dunavske nagrade za mladog naučnika 2022. godine.

Marko Đukanović završio je 2009. gimnaziju u Novom Gradu kao učenik generacije, a iste godine upisao je opšti smjer matematike i informatike na banjalučkom PMF-u, koji je završio 2013. godine sa prosječnom ocjenom 9,87.

Dobitnik je „Zlatne plakete“ za studenta generacije na PMF-u, gdje je biran u svojstvu asistenta 2014. godine.

Na PMF-u je 2016. godine završio i master studije matematike, sa prosječnom ocjenom 10.

Doktorske studije iz računarskih nauka započeo je 2017. godine na Tehničkom univerzitetu u Beču, na Institutu za logiku i izračunavanje u okviru Fakulteta za informatiku, pod mentorstvom profesora Gintera Rajdla i uspješno ih završio 2021. godine, sa najvišom pohvalom.

Izabran je u zvanje docenta na Odsjeku za matematiku i informatiku banjalučkog PMF-a 2021. godine.

POVEZANE VIJESTI
spot_img

NAJČITANIJE VIJESTI