Povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, medicinski tim Doma zdravlja Novi Grad danas je u Kop centru u Blatni obavljao besplatnu kontrolu krvnog pritiska i sadržaja šećera u krvi.
U Domu zdravlja održano je predavanje o bolesti sa kojom u našoj opštini živi 1.295 osoba.
Iz ove zdravstvene ustanove podsjećaju da šećerna bolest, dijabetes /diabetes mellitus/ hronična bolest povišenog nivoa glukoze /šećera/ u krvi.
Bolest nastaje kad gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kada tijelo ne može djelotvorno upotrijebiti proizvedeni inzulin.
Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača a koji omogućava ćelijama preuzimanje šećera iz krvi i njegovu preradu u energiju.
Najčešći tipovi dijabetesa su dijabetes tip I i dijabetes tip II .
Tip I, ranije poznat kao inzulin zavisni, definiše nedovoljna proizvodnja inzulina, što zahtjeva njegovo dnevno unošenje.
Dijabetes tip II, ranije poznat kao inzulin nezavisni, nastaje kao rezultat nemogućnosti djelovanja inzulina u organizmu a zahvata 90 odsto oboljelih od dijabetesa.
Ova bolest se otkriva tek nekoliko godina nakon njenog početka kada su komplikacije već prisutne.
Rano otkrivanje i liječenje su ključni u sprečavanju nastanka bolesti.
Podizanje svijesti o simptomima i rizičnim faktorima su od velike važnosti za prevenciju ove bolesti.
Faktori rizika su nedostatak fizičke aktivnosti, prekomjerna tjelesna težina, nezdrava ishrana, porodična istorija bolesti, visok krvni pritisak.
Simptomi su učestalo mokrenje, povećana žeđ, nedostatak energije, gubitak tjelesne težine, zamagljen vid, usporeno zarastanje rana te trnci u rukama i nogama.
Simptomi koji su specifični za djecu su bol u stomaku, glavobolja i problemi u ponašanju.
Ako osoba ima šećernu bolest,važna je redovna kontrola kod ljekara i kada se pacijenti osjećaju dobro i nemaju tegobe.
Na kontrolama ljekar dobija uvid u zdravstveno stanje pacijenta i može znati da li je terapiju potrebno prilagoditi ili mijenjati.
Osim specifičnih kontrola koje inače provodi ljekar, važno je obaviti i dijabetičku kontrolu jer se tako dobije kompletna slika zdravstvenog stanja oboljelog.
Kasne komplikacije dijabetesa razvijaju se tiho i na početku ne daju simptome zbog čega ih je važno što prije otkriti kako bi se njihov razvoj usporio ili potpuno zaustavio.