Vremenske prilike trenutno pogoduju rastu gljiva, a to je period u kojem građani često imaju priliku brati i konzumirati različite vrste gljiva. Pri tome treba biti oprezan, jer trovanje gljivama može biti veoma opasno i čak završiti smrtnim ishodom.
Prilikom berbe gljiva, zbog postojanja vrlo sličnih vrsta, može doći do zabune i umjesto gljive ispravne za jelo, možete ubrati otrovnu.
Ukoliko neko ne poznaje dobro gljive, najbolje bi bilo da ih ne bere sam, a prilikom kupovine da budu sigurni da su trgovci dobri poznavaoci gljiva.
Stana Kantar iz Svodne prikuplja pečurke dugi niz godina i kaže da nikad nije došlo do neželjenih posljedica:
“Berem gljive otkad znam za sebe, a sa majkom sam brala još kao dijete. Prvo dospiju one bijele, a kasnije i ostale. Berem vrganje, raspoznajem jestive i one koji to nisu. Dvije vrste postoje za koje znam da su jestivi, a ostale ne znam pa i ne berem.”
Sezona je rudnjača, koje mogu biti crvene boje, niču iz jajeta, otvaraju se u rozoj ili crvenoj boji, a rep je žute boje, kaže Stana Kantar.
Dodaje da trenutno ima i sunčanica kod kojih se jede samo šešir i smatra se jednom od najukusnijih.
Potrebno je obratiti pažnju na to gdje se gljive nalaze, ispod kojeg drveta rastu.
Dugogodišnji berači kažu da pečurke koje su stare ili nejestive, ne treba uništavati, već ih ostaviti na mjestima na kojima su bile jer su one veoma korisne za šumski ekosistem.
Pečurke berite i odlažite u korpe jer propuštaju vazduh i svjetlost i u njima se neće lomiti, a u kesama se od toplote i vlage brže raspadaju.
Što se tiče istorije, glјive su stanovnici naše planete još od davnina o čemu svjedoče fosilni zapisi stari više miliona godina.
One su organzimi specifični po mnogo čemu, a najviše po tome što su na granici bilјnog i životinjskog svijeta.