U narednom periodu, izdvojićemo nekoliko zanimljivih lokacija na području naše opštine. Prirodne fenomene i turističke potencijale opštine Novi Grad, kroz kratke opise i fotografije, a prva u nizu objava je Banja Lješljani.
Nedaleko od magistralnog puta Novi Grad – Kostajnica pod obroncima Kozare, u srcu borove šume smješten je Banjsko-rekreativni centar “Lješljani”
Prirodna voda iz BRC „Lješljani“ spada u natrijumhloridne hidrokarbonatne hipotermalne visokoalkalne vode, a sadašnji izvor ima temperaturu od 31-35.°C.
– prirodna voda iz BRC “Lješljani” spada u hipotermalne, visokoalkalne vode,
– sadrži natrijum, hloride, hidrokarbonate , sulfate i peloid te povoljno djeluje posebno kod kožnih oboljenja.
– Mineralna ljekovita voda iz BRC “Lješljani” se može piti u određenim količinama u zavisnosti od problema, to mogu da budu količine od 100 do 200 ml/dan
LJEKOVITOST:
- Upalni reumatizam (prvi i drugi stadij RA, otečenost, atrofija, ograničenje pokreta)
- Degenerativni reumatizam (otrčenost zglobova)
- Psorijazis vulgaris (kožno oboljenje)
- Hronični nespecifični adneksitis (pridruženi organi)
- Gastrointestinalna oboljenja (upala želučane sluznice)
- Bolesti urinarnog sistema
Način upotrebe ljekovite vode “Lješljani”
Mineralna voda „Lješljani“ može se piti u dozama od 3-5 puta dnevno po 100-200 ml. Kod sljedećih oboljenja doze su:
- Hiperacidni gastritis: 3-5 ml/dan,
- Psorijaza: 3×150 ml/dan,
- Kamenci u urinarnom traktu uz medikamente: 4×200 ml/dan.
Prilikom banjanja voda se mora zagrijati na temperaturu od 35-37°C i koristiti u kadi 20 minuta.
Dnevno je potrebno 250-300 litara.
Na ovaj način se koristi za sljedeća oboljenja:
- Psorijaza, ekcemi: 20-30 min. banjanja,
- Reumatska oboljenja: 20 min. banjanja,
- Povrede (uganuća, prelomi): banjanje 20 min. 2 x dnevno,
- Pranje kose kod peruti svaki treći dan, 2-3 nedjelje.
Dosad je dokazano da lјekovitost Banje Lješlјani doseže još od Rimskog perioda, a dokaz o njenoj prvoj primjeni datira još iz 1878. godine kada su Austrougari prvi put testirali ovu vodu u Beču. Pisanih dokumenata o lјekovitosti vode nema, ali u narodu postoji više legendi.
Jedna legenda kaže: „Imao jednom jedan selјak konja kojeg je napala neka strašna kožna bolest. Kako je ovaj selјak kao i većina stanovništva bio siromah nije bio u mogućnosti da mu pronađe bilo kakav lijek, pa ga je na svoju veliku tugu pustio na milost i nemilost šumama Potkozarja. Lutajući tako kroz šumu, konj je naišao na izvor vode Lješlјani i nakon nekog vremena vratio se svom gospodaru živ i zdrav“.
Dokaza o balnoterapijskim efektima još uvijek nema, ali postoje planovi na osnovu kojih će se vršiti ispitivanje učinkovitosti ove banje. Tim se pozabavio RO centar za fiziologiju i rehabilitaciju „Mlјečanica“ Kozarska Dubica. Kontrolu i praćenje će obavlјati fizijatri, internisti, urolozi i ginekolozi. Statistička obrada dobivenih podataka obaviće se na Institutu za fizikalnu medicinu irehabilitaciju u Beogradu, odgovorni istraživač prof.dr Ratomir Tišma. Prvi rezultati medicinskih istraživanja ove vode su novijeg datuma, i prema literaturi i dosadašnjim empirijskim saznanjima, mineralna voda Lješlјani se može uspješno koristiti kod raznih vrsta obolјenja.