
Nepovoljne vremenske prilike ove godine ne idu na ruku poljoprivrednim proizvođačima, koji svaki minut bez kiše iskoriste da završe barem dio radova u njivama. Trenutno se kosi trava, balira, obavlja prihrana i zaštita usjeva.
U obavljanju poljoprivrednih radova zatekli smo porodicu Baltić iz Maslovara, koji su više od dvije decenije značajni proizvođači mlijeka.
U razgovoru za naš radio domaćin Ratko Baltić ispričao nam je šta se trenutno radi na njihovoj farmi i koliko grla imaju.
„Trenutno idemo da skupljamo travu u rolo bale. Imamo oko 50 grla, a tu su muzne krave, junice i bikovi. Svoje proizvode plasiramo u mljekaru već 25 godina, a od trenutnog broja muznih grla svaki drugi dan predajemo oko 1 300 litara“, naveo je Baltić.
Kako kaže i njima vremenske prilike nisu dozvolile da završe planirane radove na vrijeme.
„Ove godine vrijeme nam ne ide na ruku, mi još nismo posijali kukuruz za silažu, a danas smo oko sijena, jer moramo nešto da radimo. Poplave su nam napravile štetu i nismo bili u mogućnosti zbog vlažnog zemljišta i zbog vode koja stoji na parcelama da to završimo. Čim je sunce mi smo na njivi, kad je kiša mi smo u kući. Juče smo otišli da pripremimo parcele za silažni kukuruz i kiša nas je prekinula. Uspjeli smo posijati kukuruz za branje na površini od 80 do 100 dunuma i za sada je dobro stanje. Iako su za ovaj period trebali biti puno bolji, fin je raspored, kako će dalje biti vidjećemo“, rekao je Baltić.
Za ovako veliki posao potrebna je i pomoć porodice.
„Sinovi su odlučili da ostanu na imanju, da se bave poljoprivredom, a ja sam tu da njima pomažem, da ih savjetujem i šta mogu da uradim. Imamo svu potrebnu mehanizaciju, gotove objekte i pomoć komšija“, kaže Baltić.
Kako dodaje poljoprivreda je najrizičniji posao.
„U poljoprivredi samo gledaš u nebo hoće li kiša, hoće li zima itd., ali eto borimo se. Nadamo se ljepšem i boljem vremenu i da nas poljoprivrednike Bog pogleda , a zdravlja imamo što je najbitnije“, zaključio je Baltić.
Selo Maslovare nadaleko je poznato po plodnoj zemlji i čestitim domaćinima.



