Parastosom u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla, polaganjem vijenaca i prisluživanjem svijeća kod centralnog spomen- obilјežja poginulim borcima Vojske Republike Srpske, u Novom Gradu je počelo obilјežavanje Dana Republike Srpske.
Vijence su položile delegacije opštine Novi Grad , Boračke organizacije Novi Grad, Organizacije porodica zaroblјenih i poginulih boraca i nestalih civila,Udruženja ratnih vojnih invalida , Udruženja starješina Vojske Republike Srpske, Policijske stanice Novi Grad.
Nakon toga upriličena je posjeta spomen- sobi.
Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Novi Grad Nemanja Starčević rekao je da Republika Srpska 27 godina rođendan slavi u miru, dostaojanstveno.
„Naš zadatak je da mladim generacijama ostavimo obavezu dostijanstvenog obilјežavanja Dana Republike Srpske i da radimo da nam Republika Srpska svaki dan bude jača“, rekao je on.
U Novom Gradu u 12.00 časova počinje svečana akademija na kojoj će biti prikazan dokumentarni film „Nije srce od kamena jače“ autora Nedelјka Lajšića, posvećen Kristini Marčeta iz Svodne, prvoj majci koja je u minulom ratu izgubila tri sina.
Kroz redove Novogradske brigade u minulom ratu prošlo je 8.263 borca a od 348 boraca s područja ove opštine koji su svoje živote dali za Srpsku , njih 248 je poginulo u redovima Brigade a 1.175 je ranjeno.
Republika Srpska nastala je 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u klјučnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volјe Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.