петак, јануар 17, 2025
spot_img

Međunarodni dan bijelog štapa

Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se danas širom svijeta. Cilj je podići svijest u društvu o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, kao i obavezama zajednice prema njima.

Svakodnevne barijere na koje nailaze slijepe i slabovidne osobe su brojne, ali najveći problem su minimalna primanja.

Statistike pokazuju da je u Bosni i Hercegovini oko 5.000 slijepih osoba, a prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu više od dvije milijarde ljudi ima probleme s vidom.

Bijeli štap slijepima omogućava samostalno kretanje na poznatom terenu. Da bi štap zaista bio pomagalo, slijepa osoba mora proći kurs za samostalno kretanje, tokom kojeg svladava osnove tehnike i vještine korištenja štapa, osnovna saobraćajna pravila i konfiguraciju terena kojim će se samostalno kretati.

Inicijativu za korištenje bijelog štapa kao zaštitnog znaka slijepih osoba u saobraćaju dala je Guilly d’Herbmont 15. oktobra 1930. godine. Tek nakon Drugog svjetskog rata se bijeli štap i to kao tzv. dugi bijeli štap, počinje koristiti kao pomagalo za kretanje slijepih.

 

Dan bijelog štapa je međunarodni dan čiji je cilj podići svijest u cijelom društvu o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba kao i obavezama zajednice prema njima. Slijepim osobama nije potrebno sažaljenje već osiguranje mogućnosti da ravnopravno sudjeluju u svim aktivnostima koje su u njihovoj mogućnosti i u mogućnosti zajednice.

POVEZANE VIJESTI
spot_img

NAJČITANIJE VIJESTI