субота, април 19, 2025
spot_img

Poplave rezultat deponija, sječe šume, divlje gradnje, mini hidroelektrana…

Prijedor24 – U vrijeme kada se u škotskom Glasgowu održavala Konferencija UN-a o klimatskim promjenama, Bosna i Hercegovina se opet brani od poplava. Od katastrofalnih poplava 2014. godine, ali i prije, skoro svake godine obilnije kiše prave velike probleme i uzrokuju velike štete širom BiH.
Veće količine padavina ovaj put su najviše problema napravile na jugu Republike Srpske. Rijeke koje su se izlile na ovom području poplavile su stambene, ugostiteljske i privredne objekte.
Između ostalog, poplavljeno je i kompletno postrojenje punionice kiseonika „Messer“. Mještane Otesa su čamcima evakuisali iz poplavljenih kuća, a na području Istočne Ilidže proglašeno je stanje elementarne nepogode.
Obilne kiše uzrokovale su klizišta, odrone, bujične vode, obustave saobraćaja i slično. Kako su prenijeli mediji, izlila se rijeka Buna u Blagaju i poplavila kuće i poslovne objekte, u Jablanici je klizište zatrpalo ulicu i automobile, u Konjicu je stanje bilo kritično, pojedina naselja odsječena su od grada, a Džajića Buk poplavljen je prvi put u 60 godina. Iako će, prema svemu sudeći, štete biti velike, dobra vijest je što, barem za sada, nema ljudskih žrtava.
Kada govorimo o vremenskim prognozama, već prije nekoliko dana meteorolozi su najavili da zbog dotoka vlažnog i nestabilnog vazduha s Mediterana određenim područjima u BiH prijete poplave.
Ove najave malo je ko shvatio ozbiljno, pa su i reakcije uslijedile tek nakon što su se rijeke izlile, nakon što su poplavljeni brojni objekti, nakon što su odroni zatrpali puteve. Kao i uvijek do sada, entitetske i kantonalne civilne zaštite, uz druge institucije, nisu reagovale preventivno.
Tako i dalje nisu izgrađeni brojni odbrambeni nasipi na kritičnim mjestima, korita se ne uređuju, klizišta se ne saniraju u dovoljnoj mjeri, dozvoljava se gradnja raznih objekata u vodozaštitnim zonama, grade se bespotrebne mini hidroelektrane, ne ulaže se dovoljno sredstava u obnovu kanalizacionih i druge sistema za odvod vode, brojni građani nemaju pristup organizovanom odvozu otpada, šume se nekontrolisano sijeku…
„Svjedoci smo šta se dešava s klimatskom krizom. U mnogim dijelovima svijeta se dešavaju pojave koje su ranije bile nezabilježene. Ovo je tek blagi uvod u ono što nas može čekati u sljedećim godinama, a mi ništa ne radimo“, govori Anes Podić iz Udruženja Eko Akcija, te dodaje da nam se „neuređenost sistema uvijek obije o glavu“.
 Ono što je karakteristično za BiH jeste što svaka iole obilnija kiša izazove niz problema.
I ove poplave su na površinu izbacile tone smeća i otpada. Ljudi stvaraju divlje deponije koje su obično uz neku rijeku ili potok.
Ako na ovo dodamo i brojne druge probleme, kao što je nekontrolisana sječa šuma koje su dokazano odličan prirodni regulator, jasno je da je uzrok problema nepostojanje bilo kakvog sistema.
U svakom slučaju, evidentne klimatske promjene u budućnosti će nam, nažalost, vjerovatno donijeti sve ekstremnije vremenske (ne)prilike.

Više na linku: https://prijedor24.com/poplave-su-rezultat-divlje-gradnje-deponija-sjece-suma-klizista-mini-hidroelektrana/

POVEZANE VIJESTI
spot_img

NAJČITANIJE VIJESTI