AGENCIJE
U Republici Srpskoj je u 2019. godini pristup javnoj vodovodnoj mreži imalo oko 80 odsto stanovništva, dok je na javnu kanalizacionu mrežu bilo priključeno više od 40 odsto građana, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku povodom povodom 22. marta – Svjetskog dana voda.
Prema Izvještaju UN o napretku u postizanju cilja održivog razvoja oko 2,2 milijarde ljudi, ili 29 odsto svjetske populacije, nema pristup uslugama bezbjednog snabdijevanja vodom.
Ove godine poseban akcenat stavlja se na vrednovanje vode, što je i tema Svjetskog dana za ovu godinu, navode iz Republičkog zavoda za statistiku.
Vrijednost vode više je određena njenom kompleksnom ulogom, nego cijenom.
Voda kao resurs je od neprocjenjivog značaja za očuvanje zdravlja, funkcionisanje domaćinstava, industrije, kulture i očuvanje životne sredine uopšte.
Kruženje vode u prirodi jedna je od najvažnijih usluga koju ekosistem pruža ljudima, dok je odgovarajuća infrastuktura kojom se obezbjeđuje snabdijevanje vodom, ali i sprečava ispuštanje zagađenja u ekosistem iz kojeg se voda crpi, uslov je društveno-ekonomskog razvoja svake zemlje.
S obzirom da je voda dostupna u ograničenim količinama, ravnomjerno zadovoljenje potreba društva, ekonomije i ekosistema je od posebne važnosti.
Značaj vode kao životno važnog resursa, koji je pod sve većim pritiskom klimatskih promjena i povećanja svjetske populacije, nameće potrebu aktivne zaštite izvora vode od zagađenja i poboljšanje sanitarnih uslova.
Prvi Svjetski dan voda obilježen je 1993. godine, od kada se odlukom Generalne skupštine UN obilježava 22. marta svake godine.
Obilježavanjem Svjetskog dana voda podiže se svijest ljudi o značaju očuvanja vodnih resursa i skreće pažnja na pitanja pristupa pitkoj vodi kao ograničenom resursu.