Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je za Srnu da je epidemiološka situacija u Republici Srpskoj i dalje nepovoljna s obzirom na aktivni broj lica zaraženih virusom korona, te da očekuje da će Republički štab za vanredne situacije narednih dana izaći s preporukama za predstojeće praznike.
Govoreći o mogućnosti uvođenja novih mjera za novogodišnje i božićne praznike, Šeranić je istakao da Štab u ovom trenutku cijeni nekoliko aspekata.
„Prije svega, to je aspekt zaštite zdravlja pojedinca i zaštite zdravlja populacije, kao i očuvanja funkcionisanja zdravstvenog sistema. S druge strane, tu je jedan socijalno društveni kontekst života i funkcionisanja u cijeloj ovoj epidemiji“, rekao je Šeranić.
Prema njegovim riječima, Štab prati sedmične izvještaje Instituta za javno zdravstvo i na bazi toga procjenjuje stanje i donosi određene mjere.
„Očekujem da će u narednoj sedmici Štab govoriti o tome na koji način ćemo provoditi praznike. Mislim da ćemo biti fokusirani na određene periode u januaru“, naglasio je Šeranić.
On je dodao da su predstojeći praznici rizik za sve nas, te da je neophodno da svi budu oprezni, odgovorni i da se drže preporučenih mjera.
„Kontrolni mehanizmi moraju mnogo više da rade. Znam da je i pred njima težak period i da su se svi zamorili, ali to je jedini način da očuvamo epidemiološku situaciju stabilnom“, istakao je Šeranić.
Prema njegovim riječima, pored apela koje nadležni konstantno upućuju o ličnim zaštitnim mjerama i o načinu druženja i života, moraju biti pojačane kontrole svega onoga što može usloviti rizično ponašanje u narednom periodu.
Kada je riječ o vakcinaciji protiv virusa korona, Šeranić je istakao za Srnu da je Republika Srpska uplatila cjelokupan iznos od 6,9 miliona KM u okviru Kovaks mehanizma, te da se zajedno s Federacijom BiH i Brčko distriktom u prvom krugu unaprijed rezervisala za dobijanje vakcine.
Paralelno s tim, naveo je Šeranić, Institut privodi kraju konačnu procjenu hladnog lanca i procjenu svih potreba vezano za pojedina mjesta, u smislu distribucije same vakcine i njene preraspodjele širom Republike Srpske.
„Osim toga, potrebno je još da vidimo da li će vakcina biti u višedoznom ili monodoznom pakovanju, što utiče na potrebe u smislu medicinskih sredstava kao što su igle, šprice i ostali potrošni materijal, kako bi se proces revakcinacije mogao uspješno završiti“, objasnio je Šeranić.
On je dodao da je Republika Srpska pripremila plan vakcinacije, da su određene primarne grupe i da se informacije o dolasku vakcine očekuju od Ministarstva civilnih poslova u Savjetu ministara koje je ugovorna strana sa Kovaks mehanizmom.
„Istovremeno je pojačana komunikacija s Predstavništvom Republike Srpske u Rusiji, gdje pokušavamo da obezbijedimo sav pravni mehanizam za dopremanje vakcine iz Rusije“, naglasio je Šeranić.
Kad je riječ o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Srpskoj, Šeranić je rekao da nas ona uvijek podsjeća na ozbiljnost i odgovornost koju treba da imamo.
„I dalje imamo više od 900 lica na bolničkom liječenju. Taj podatak je bolji u odnosu na novembar, ali i dalje ne smijemo popuštati u smislu samog opreza i razmišljanja da možemo da se opustimo. Za to nikako nije vrijeme, pogotovo što ide vrijeme praznika“, istakao je Šeranić.