недеља, децембар 8, 2024
spot_img

Udruženje Don o prevari pri kupovini aparata za masiranje

 

Na Facebook stranici Udruženja za zaštitu potrošača „Don“ upozoravaju na prevare prilikom prezentacija raznih masažera, a njihovo saopštenje prenosimo u potpunosti:

VARAJU PENZIONERE I PRODAJU IM MASAŽERE ZA OKO 4700 KM?!

O problemu kupovine na prezentacijama pisali smo u više navrata. Ovoj temi ponovo se vraćamo jer su penzioneri posljednjih mjeseci (godina) najčešće žrtve trgovaca, koji na prezentacijama prodaju proizvode sa, navodno, zdravstvenim efektima, i to po cijenama koje su po nekoliko puta više nego tržišne.

Kada i po nekoliko puta pozivaju potrošače, najčešće penzionere da prisustvuju jer su upravo oni odabrani, i kada dođu na prezentaciju, nude im masažeri ili magneti koji će im pomoći, odnosno olakšati kretanje i poboljšati cirkulaciju. Pored prezentacije proizvoda organizuje se i tombola, a sretni dobitnici su u prilici dobiti iznos od 1000 Eura.

Naravno novac od tombole ne možete dobiti i ponijeti sa sobom već isti ulažete u kupovinu proizvoda, jer masažer inače košta cca 4700.00 KM. Kada uložite 1000 Eura, ostane Vam još sitno da platite 2720.00 KM i vlasnik ste masažera koji mijenja sve Vaše dosadašnje terapije i ima veći zdravstveni efekat nego zvanična medicina. Međutim nije još uvijek kraj, “stručnjaci” kakvim se predstavljaju trgovci koji Vas obmanjuju prilikom ovakvih kupovina Vam poklanjaju i različite druge proizvode pa tako pride osvojite još i neki usisivač, jonizator, peglu ili neki drugi aparat.

Kada date sve svoje podatke i potpišete Ugovor, trgovci zahtjevaju da platite određeni dio odmah gotovinom, a ostatak novca platićete prilikom preuzimanja proizvoda.
Naime, građani koji su se žalili našoj organizaciji, tek po isprobavanju proizvoda, prema upustvima iz usmene priče trgovaca, da najmanje mjesec dana trebaju koristiti proizvod da bi osjetili efekte, shvatili su da proizvod nema karakteristike koje su navedene i svi oni koji su pokušali da kontaktiraju odmah sa trgovcem i vrate naručenu robu – nisu uspjeli u tome.

Trgovac odbija da prihvati reklamaciju.
Zakonodavstvo (Zakon o trgovini, Republika Srpska 2019.god.) je jasno definisalo način prodaje izvan poslovnih prostorija kao “Trgovinu ličnim nuđenjem je trgovina na malo izvan poslovnih prostorija trgovca koju trgovac obavlja tako što nudi robu ili usluge ličnim prilaženjem određenom potrošaču, koji je fizički prisutan na mjestu ponude, kada potrošač nije tražio da mu se učini ponuda, po prethodnom pozivu ili pristanku kupca u njegovom stanu, na radnom ili drugom mjestu, uz objašnjenja i prikazivanje upotrebe proizvoda, te osobina, namjene i upotrebljivosti robe ili usluge, kao i drugih uslova koji važe za prodaju robe ili pružanje usluga u skladu sa propisima.

“Trgovinu ličnim nuđenjem može da obavlja trgovac koji se registrovao za takav način trgovine i koji ispunjava druge uslove u skladu sa ovim zakonom.”
Ukoliko se ovakav vid trgovine obavlja i u Vašim zajednicama važno je da znate da “ Trgovac je dužan da pismenim putem prijavi obavljanje djelatnosti trgovine ličnim nuđenjem nadležnoj organizacionoj jedinici gradske, odnosno opštinske uprave prije nego što počne da je obavlja na odgovarajućem području, kao i da je odjavi, kada bude završena”.

Kod ove vrste kupovine , potrošač ima pravo da odustane u roku od 15 dana od dana kada je potpisao ili ugovor. Ukoliko potrošač nije dobio obrazac za odustanak od ugovora, rok za povrat nije ograničen vremenski. Potrošač vraća robu, a trgovac novac, bez mogućnosti da zahtijeva neku dodatnu nadoknadu troškova, kao što je, na primjer, određeni procenat od cijene koju je platio.

U više navrata smo pisali o ovim problemima jer je sve više građana koji u ovakvim transakcijama koriste mogućnost plaćanja preko administrativnih zabrana na platu ili penziju. Iako je ovo primamljiv i reklo bi se isplativ način plaćanja, trebalo bi biti obazriv, jer se u praksi događa da kompanije koje posluju na ovaj način, posebno one koje robu prodaju na prezentacijama, podmeću različite ugovore od kojih je kasnije nemoguće odustati. Jedna od naših sugrađanki (78) je tako na kućnom pragu kupila usisivač od 5500.00 KM, platila je učešće, potpisala porudžbenicu, a kada je mjesec dana kasnije shvatila da joj je penzija došla umanjena za pola iznosa, shvatila je da je ušla u skupu kupovinu i pokušala da odustane. Trgovci nisu naišli na razumijevanje za odustanak, jer je sve provedeno po zakonu i sa potpisom potrošača. Provjerom u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje dobili smo informaciju da je obrazac sa potpisom administartivn ezabrane stigao u Fond, u kojem su naznačene ugovorene rate koje će biti prosljeđivane sa njenog računa na račun ove firme. Obrazac o administrativnoj zabrani naša sugrađanka se ne sjeća ni da je potpisala jer kopiju ili drugi primjerak nisu joj ostavili iz firme. Tokom prezentacije a kasnije i potpisivanja različitih “papira” i ugovora niko joj nije ni pomenuo obrazac za odustanak od kupovine.

U DON-u savjetujemo potrošače da budu obazrivi i da se ne odlučuju na ovakve kupovine na brzinu, da ne nasjedaju na priče slatkorječivih trgovaca i da se u krajnjem slučaju prije kupovine informišu kod potrošačkih udruženja o svojim pravima.
Ukoliko imate problema, pozivite nas (0527231-155) da Vas informišemo o potrošačkim pravima i obavezama trgovaca.

Link: https://www.facebook.com/pages/category/Nonprofit-Organization/Udru%C5%BEenje-za-za%C5%A1titu-potro%C5%A1a%C4%8Da-DON-160243484131159/ 

POVEZANE VIJESTI
spot_img

NAJČITANIJE VIJESTI