Pandemija virusa korona dovela je do naglog skoka onlajn prodaje u Republici Srpskoj, jer je to pojedinim trgovcima bio jedini način da prodaju svoju robu i zarade novac.
Međutim, kako pandemija jenjava, tako su pojedini kupci počeli da se vraćaju starim navikama, dok su drugi nastavili da kupuju putem interneta jer na taj način štede vrijeme i novac.
Stručnjaci predviđaju da će ovaj trend prodaje robe dobiti na snazi i da će dovesti do gašenja manjeg broja radnih mjesta, posebno u maloprodaji, dok će s druge strane rezultirati boljim i plaćenijim zanimanjima.
Klikom do najpotrebnijih namirnica
Jedna od kompanija koja se u jeku pandemije virusa korona odlučila na internet prodaju je i trgovački lanac “Tropik”.
– Usljed smanjenja broja kupaca zbog ograničenja radnog vremena i kretanja i kada se situacija sa pandemijom počela brzo razvijati i zahtijevati brzu reakciju, mi smo se, u skladu s tim, uspjeli brzo organizovati i pokrenuti našu stranicu “eshop.tropic.ba”. Na taj način smo kupcima pružili mogućnost da sve ono što inače kupuju u marketima nabave i onlajn, bez potrebe da izlaze iz svojih kuća, te jednostavan i bezbjedan način kupovine kada im je to bilo najpotrebnije – naveli su u “Tropiku”.
– Kupci su naručivali sve što im je bilo neophodno u tom trenutku, to jeste sve ono što su kupovali i prije ove situacije – istakli su u “Tropiku” i dodali da je trenutno kupovina putem interneta kod njih moguća samo za područje Banjaluke, te da je u planu razvijanje ovog projekta i u drugim gradovima.
U prodavnici bijele tehnike “Zeus” u Banjaluci ističu da onlajn prodaju u ponudi imaju već duže vrijeme.
Kupci su svakodnevno naručivali našu robu, a najveća potražnja je bila za mašinicama za šišanje i pekačima za hljeb, što nije bio slučaj ranije.
Ekspanzija će dobiti na snazi
Direktor Unije udruženja poslodavaca RS Saša Aćić tvrdi da će u godinama preda nama onlajn prodaja doživjeti ekspanziju i na našim prostorima.
– Radi se o trendovima na koje nemamo uticaja i mi ćemo se prilagođavati kako kao potrošači, tako i kao radnici i poslodavci. Svakako da će biti i negativnih efekata na broj radnih mjesta u trgovini i u ostalim sektorima, ali ipak digitalizaciju treba gledati kao šansu u kojoj će se pojaviti mnogo više boljih i plaćenijih radnih mjesta – rekao je Aćić.
Ekonomisti ističu da su moderno poslovanje i internet kupovina dobili zamah u vrijeme pandemije virusa korona.
– Onlajn kupovina, kao metod savremene kupovine, putem kojeg, prije svega, štedimo vrijeme, ima druge poteškoće, a to je kada kupujemo robu koju želimo da probamo. Na licu mjesta kupac može da se konsultuje sa prodavcem i kupi robu prema svojim dimenzijama. To su prednosti odlaska u prodavnicu jer na taj način ništa ne rizikujemo. S druge strane, putem interneta sve češće ćemo moći da kupimo osnovne životne namirnice i higijenske potrepštine – rekao je ekonomista Zoran Pavlović. Naglasio je da će sve to dovesti i do gašenja određenog broja radnih mjesta u maloprodaji, ali nikako u značajnoj mjeri.
Dobre i loše strane
Izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “DON” iz Prijedora Murisa Marić kaže da onlajn prodaja ima dobre i loše strane.
Prema njenim riječima, robu putem interneta treba kupovati isključivo od poznatih brendova, trgovačkih lanaca i sa provjerenih stranica, a nikako putem društvenih mreža.
– Trgovački lanac “Konzum” je kod nas prvi započeo onlajn prodaju. U posljednje vrijeme i drugi u svoju ponudu uključuju ovaj vid prodaje. To mnogo znači za potrošače, jer samo okrenu broj ili otvore stranicu nekog trgovačkog centra ili neke druge radnje i kliknu na potrebne kućne potrepštine, koje im za kratko vrijeme budu dostavljene na kućnu adresu, kao što je bio slučaj u doba pandemije – kazala je Marićeva.
Dodala je da stanovnici koji robu poruče putem društvenih mreža često dobiju “mačka u vreći”, zbog čega se potrošači često žale, te istakla da su stanovnici počeli da naručuju putem interneta i namještaj.
– Nedavno je bilo pritužbi na prodavca koji putem interneta prodaje namještaj, odnosno kupci su se žalili da ne dobijaju namještaj koji su naručili i vidjeli na internetu. Time se sada bavi i inspekcija – navela je Marićeva.
Glas Srpske