(IZVOR: GLAS SRPSKE)
Da je automobil postao potreba, a ne luksuz najbolje potvrđuje činjenica da je lani registrovano 20.000 vozila više u odnosu na godinu ranije, što znači da je svakog dana tokom 2019. godine na drumovima Srpske bilo 55 novih četvorotočkaša i teretnjaka.
Pokazao je to podatak Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS prema čijoj evidenciji je lani u Srpskoj registrovano ukupno 411.439 vozila, dok je godinu ranije bilo njih 391.515. U MUP-u ističu da je najviše vozila registrovano u Banjaluci i to 76.697, od čega je više od 80 odsto automobila.
– Na listi gradova sa najviše vozila drugo mjesto zauzima Bijeljina sa 39.353 registrovana vozila. Treće mjesto zauzeo je Prijedor čijim drumovima gotovo svakodnevno krstari 24.818 vozila, za skoro 4.000 više nego u Doboju – istakli su u MUP-u.
Prema podacima MUP-a, prosječna starost svih vozila je 20 godina, odnosno 2000. godina proizvodnje, dok je za automobile 2001.
Zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Milija Radović kaže da će broj registrovanih vozila u Srpskoj zasigurno i dalje rasti, ali da je ozbiljan problem starosna struktura vozila, jer je vozni park u Srpskoj sve stariji i lošiji.
– Ako se u obzir uzme prosječna godina starosti, onda je pola vozila u Srpskoj starije od 25 godina. Taj faktor značajno utiče na bezbjednost u saobraćaju, od kočnica do sistema za upravljanje u vozilu – rekao je Radović.
Dodao je da starija vozila nemaju druge aktivne sisteme bezbjednosti saobraćaja, poput ESP-a koji omogućava da vozilo stabilnije prođe kroz krivinu. U Srpskoj veliki broj vozila, kako kaže, još nema ni ABS sistem kočenja, dok su vazdušni jastuci skoro misaona imenica.
– S obzirom na to da je na putevima Srpske svakodnevno prisutan veliki broj vozila, posebno u vrijeme praznika, apelujemo na stanovnike da za gradsku vožnju, gdje je organizovan javni prevoz, što manje koriste automobile – kazao je Radović.
Dodao je da će na taj način, između ostalog, biti smanjeni zagađenje životne sredine i broj saobraćajnih nesreća.
Da porodice često imaju po dva, tri automobila, najbolje svjedoče sve veće gužve u saobraćaju na ulicama gradova. Ekonomista Zoran Pavlović kaže da je automobil nešto bez čega se danas gotovo ne može zamisliti život.
– Stanovnici posljednju marku daju na automobile, jer živimo u takvom vremenu gdje je brzina neophodna. Međutim, stanovnici Banjaluke, za razliku od mnogih drugih u Srpskoj, imaju mogućnost da za gradsku vožnju koriste javni prevoz, koji je sigurno i isplativiji – kazao je Pavlović.