On je novinarima izjavio da je kasarna „Čerkezovac“ od Dvora udaljena šest kilometara, a od samog centra Novog Grada manje od tri kilometra vazdušnom linijom.
„Smatramo da postoje mehanizmi da odluka bude promijenjena, jer se i u hrvatskim dokumentima pominje druga lokacija Majdan, koja je udaljenija i više odgovara. Kasarna `Čerkezovac` je odabrana, jer je tu već postojeći objekat i neće biti ulaganja. To je neprihvatljivo, jer taj objekat nije projektovan za radioaktivni otpad već za hranu i vojnu opremu“, rekao je Drljača.
On je naveo da će opština Novi Grad uskoro uputiti dopis Vladi Republike Srpske, predsjedniku Srpske, nadležnom republičkom ministarstvu, Savezu opština i gradova, Savjetu ministara BiH i Predsjedništvu BiH.
„Pismo će sadržati sve argumente i ukazati na proizvoljno tumačenje činjenica u hrvatskim studijama. Institucije nisu shvatile ozbiljno ovaj problem, a činjenica je da odabrana lokacija ne predstavlja problem za Hrvatsku već za BiH. Treba objediniti sve podatke, naći odredbe uredbi i propisa koji će podržati naše stavove da je ova lokacija neprihvatljiva“, rekao je Drljača.
On je naveo da Hrvatska nije odustala od namjere da lokacija za odlagalište i skladište radioaktivnog otpada bude na Trgovskoj gori, iako je u toku postupak da donji tok rijeke Une bude zaštićen.
„Tu je i parametar blizine granice, u njihovim dokumentima je navedeno da lokacija ispunjava uslove budući da je gustina naseljenosti u radijusu od 20 kilometara manja od 20 stanovnika po kilometru kvadratnom, što nije istina jer je gradski dio naše opštine u radijusu od pet kilometara, a tu živi 11.500 stanovnika“, istakao je Drljača.
On smatra da ovaj projekat podržavaju snažni lobiji koji protežiraju nuklearne programe i skupu opremu koja ih prati, a pri tom zanemaruju ljudske sudbine i lokalne interese.
„Hrvatska u svojim dokumentima iz oblasti energetike ističe opredjeljenje za nuklearnu energiju što znači da kad jednom bude uspostavljeno skladište nuklearnog otpada nema sumnje da će Trgovska gora postati potencijalna lokacija i za nuklearnu centralu“, istakao je Drljača.
Načelnik opštine Novi Grad je dodao da oni mogu da preuzmu kompletan radioaktivni otpad iz elektrane Krško i da se boji da planiraju da to bude odlagalište za širi evropski prostor.
Vlada Hrvatske je 9. novembra donijela Nacionalni program sprovođenja strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva.
Odluka je stupila na snagu danom donošenja, a Nacionalnim programom sprovođenja strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorišćenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva od 2019. do 2023. godine planirano je dobijanje građevinske dozvole i određivanje putne, odnosno željezničke rute za transport otpada.
U periodu 2023-2025. godine planirano je fizičko preuzimanje, transport, prihvatanje i skladištenje polovine generisanog pogonskog radioaktivnog otpada na lokaciju „Čerkezovac“.
U periodu 2025-2043. godine planirano je preuzimanje, transport, prihvatanje i skladištenje polovine pogonskog radioaktivnog otpada koji će nastati u vrijeme produženog rada pogona elektrane „Krško“.
U periodu 2043-2060. godine planira se prihvatanje i skladištenje polovine dekomisijskog radioaktivnog otpada, a od 2060. do 2065. premještanje otpada iz dugoročnog skladišta u odlagalište i zatim razgradnja dugoročnog skladišta i zatvarnje odlagališta čija je lokacija Trgovska gora.
Osim toga, dokument predviđa da se analizira i varijanta da Hrvatska preuzme ukupnu količinu otpada iz Nuklearne elektrane „Krško“.