Korisnici projekta „Razvijanje kapaciteta proizvodnje tradicionalnog sira na području opštine Novi Grad“ dobili su internet prezentaciju proizvoda, što predstavlja i završetak ovog projekta vrijednog 85.928 KM.
Član projektnog tima LJiljana Grab rekla je da je uređena „Fejsbuk“ stranica i veb-prezentacija sa podacima o korisnicima projekta i proizvodima.
„To je pokušaj da se održe rezultati projekta, a fokus je na njihovim korisnicima i proizvodima. Svi zainteresovani mogu na veb i `Fejsbuk` stranici `Krajiški sir` da se upoznaju o vrstama sira i uslovima proizvodnje“, navela je Grabova.
Prema njenim riječima, na sajtu su dostupni i podaci o cijeni proizvoda i adrese, odnosno brojevi telefona korisnika projekta.
Kordinator projekta Saša Mirić podsjetila je da je realizacija počela prije nešto više od godinu dana i da su realizovane sve predviđene aktivnosti.
„Rezultat projekta je angažovanje devet porodica koje imaju 40 krava i mjesečno proizvode 800 kilograma sira i obrađuju 52 hektara“, rekao je on.
Mirić je istakao da su dodijeljene tri mini-linije za proizvodnju sira ženama koje imaju iskustvo u njegovom pravljenju i prodaji, a održane su i stručne obuke za proces proizvodnje, za šta je izrađena jedinstvena receptura.
„Osim iskustva, osnovni kriterijum za dodjelu linija za proizvodnju bio bi da korisnice projekta budu nezaposlene, te da pored svoje sirovine za proizvodnju, otkup mlijeka vrše od još dvije nezaposlene žene iz svog naselja“, rekao je Mirić.
Prema njegovim riječima, na ovaj način omogućeno je da devet žena ostvaruje siguran mjesečni prihod.
Ukupna vrijednost projekta je 85.928 KM, od čega je 75 odsto sredstava obezbijedila Vlada Republike Srpske i EU u okviru projekta „Lokalni integrisani razvoj“, koji sprovodi UNDP BiH, a 25 odsto sredstava opština Novi Grad.
Projekat „Razvijanje kapaciteta za proizvodnju tradicionalnog sira na području opštine Novi Grad“ predstavlja zajedničku inicijativu opštine Novi Grad i Udruženja žena „Plodovi sela“, sa ciljem ekonomskog osnaživanja žena iz ruralnih sredina, kao jednog od preduslova uravnoteženog i održivog razvoja ove lokalne zajednice.
https://www.facebook.com/krajiskisir/