
Prema njenim riječima, činjenica koja je poznata cijeloj EU, a vidljiva je iz raznih izvještaja, studija sprovedenih od evropskih tijela, jeste da Saudijska Arabija još od rata ima snažan uticaj u BiH, a jedan od ciljeva je i širenje svog tumačenja islama.
„Postoje utvrđeni podaci finansijske podrške koja u BiH dolazi iz gotovo svih država Zaliva“, ističe Petirova, koja je i bivši predsjednik HSS-a Hrvatske.
Ona je za današnje „Oslobođenje“ rekla da Saudijska Arabija, iako nije bila jedini donator u BiH, jer su to bile i Turska i Iran, od 1992. godine pruža znatnu finansijsku podršku obrazovnim, društvenim i vjerskim institucijama u BiH, čiji je učinak i posljedica, prema studiji koju je sproveo Evropski parlament, „vanredna i dalekosežna, posebno za širenje arapske ideologije“.
Prema njenim riječima, u izvještaju Evropskog parlamenta navodi se da je Saudijska Arabija od 1992. godine započela sa obezbjeđivanjem sredstava za BiH posredstvom nekoliko islamskih dobrotvornih društava.
Petirova je navela stavove evropskih zvaničnika, zasnovanih na zvaničnim dokumentima EU, da EU zabrinjava to što je u BiH u proteklih 10 godina došlo do širenja vehabijskih naselja.
Ona je nedavno izjavila da se u BiH pojavljuje sve više mladih žena koje se pokrivaju hidžabom i muškaraca koji puštaju brade da bi dobili stipendije iz arapskih zemalja.
Petirova je na zajedničkom sastanku Pododbora za bezbjednost i odbranu u Evropskom parlamentu istakla da je „novcem koji je došao izvana finansirana izgradnja cijelog jednog novog grada u BiH, a koji je zapravo resort u kojem živi arapsko stanovništvo, a služe im bosanski selafisti“.
„BiH bi trebalo da iskoristi finansijsku pomoć i podršku EU, te da radi na stabilizaciji, postizanju bezbjednosti i borbi protiv radikalizacije i ekstremizma, umjesto negiranja nečega čega su svi svjesni“, poručila je Petirova.
Ona je naglasila da, ukoliko se nešto ne promijeni, strahuje za opstanak i budućnost hrvatskog naroda u BiH.
„Danas se prava hrvatskog naroda u BiH ne poštuju, hrvatski jezik je sve manje prisutan u javnom i političkom prostoru, a Hrvati se osjećaju kao građani drugog reda. Nakon više od 20 godina, vrijeme je da pronađemo način da ti problemi budu riješeni i da BiH postane održiva i funkcionalna zemlja, a ne da jednima bude majka, a drugima maćeha“, naglasila je Petirova.