
„Priznanje nije nešto što je pitanje EU. Mi insistiramo da na normalizaciji odnosa rade i jedna i druga strana, a u samoj EU imamo pet zemalja članica koje nisu priznale nezavisnost Kosova, od kojih jednu koja je izričito protiv“, navodi se u diplomatskim krugovima institucija EU u Briselu.
Evropski diplomatski izvori navode da ne postoji unapred spremljeni papir i ističu da se do rješenja za sveobuhvatnu normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine mora doći kroz međusobni dogovor dvije strane.
U EU, koja je medijator u dijalogu Beograda i Prištine, insistiraju na tome da je pravno obavezujući sporazum o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine neophodan uslov, ali i stvar kompromisa dvije strane, a ne unapred spremljeni papir.
„Taj sporazum bi trebalo da bude rezultat dogovora dvije strane, a ne nešto što ćemo mi dati na sto po principu uzmite ili ostavite“, kažu evropski izvori uključeni u proces dijaloga Beograda i Prištine.
Oni napominju da se od samog početka dijalog Beograda i Prištine zasnivao na kompromisu dvije strane, od toga o kojim će se pitanjima razgovarati do toga kako će izgledati već postignuti sporazumi.
U Evropskoj komisiji su već najavili nastavak tehničkog dijaloga Beograda i Prištine za 19. mart, a, kako se napominje, trenutno se radi na „paralelnoj dinamici koja podrazumijeva implementaciju već dogovorenih sporazuma, ali i rad na novoj fazi o sveobuhvatnom sporazumu za odnose Srbije i Kosova“.
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je za RTS da, imajući u vidu svoje iskustvo, smatra da dio međunarodne zajednice i Albanci sa Kosova lažu predsjednika Vučića – ne žele kompromis, samo priznanje.