
Skopski mediji prenose nezvanične informacije da opozicija namjerava da podnese više od 1.000 amandmana na ovaj zakonski akt.
Predsjednik makedonskog parlamenta Talat Džaferi stavio je ponovno razmatranje Zakona o jezicima na dnevni red sjednice zakazane za ponedjeljak, 29. januar.
VMRO-DPMNE, koja ne učestvuje u radu skupštine nakon što je nekolicina njenih poslanika, 12 odsto poslaničke grupe, pritvoreno zbog nasilja u Sobranju, 27. aprila, najavila je da će se vratiti u parlament „da osujeti destruktivnu politiku i amandmanima pokuša da spreči usvajanje neustavnog zakona“.
Zakon o upotrebi jezika kojim se uvodi veća zastupljenost albanskog jezika u zemlji usvojen je 11. januara parlamentarnom većinom u odsustvu opozicije.
Predsjednik Makedonije Đorđe Ivanov nije potpisao zakon i vratio ga je Sobranju uz obrazloženje na 14 strana.
Ivanov je naveo sve dijelove, članove i stavove zakona o upotrebi jezika kojima se, prema njegovom mišljenju, krši Ustav, a on smatra da je čak 19 članova ovog zakona protivustavno.
Vladajuća stranka SDSM saopštila je danas da zakon o jezicima nije u suprotnosti sa Ustavom i da unapređuje upotrebu svih jezika.
„Ničim se ne dovodi u pitanje unitarni karakter Makedonije, a upotreba makedonskog jezika i njegovog ćiriličnog pisma i dalje ostaju jedini zvanični službeni jezik i pismo na teritoriji Republike Makedonije, u njenim međunarodnim odnosima, odbrani, monetarnoj politici i centralnoj policiji“, navodi se u saopštenju.
Ukoliko ovaj zakon bude izglasan i drugi put bez izmjena, predsjednik nema pravo veta.