
Vigemark je na novogodišnjem prijemu koji su organizovali Delegacija EU i EUFOR rekao, da alternativa EU postoji, ali da ne može da ponudi bolje ekonomske prilike, rast, dugoročnu stabilnost i nadu koja je potrebna građanima BiH.
„Vrata BiH kao budućoj članici EU su otvorena, a načini da se prođe kroz ta vrata su već svima poznati. Lopta je sada na strani BiH, a da bi se postigao go, potrebno je da svi igrači na terenu sarađuju“, naveo je on.
Istakao je da je protekla godina bila prepuna različitih aktivnosti i političkih prepucavanja, ali da su pred kraj godine napravljeni određeni rezultati, kao što je usvajanje seta zakona o akcizama. Naglasio je da će ova godina biti veoma važna za evropski put BiH jer će Evropska komisija u februaru predstaviti novu strategiju koja bi trebalo da ubrza proces evropskih integracija za BiH i zemlje regiona.
On kaže da će u maju u Sofiji biti održan prvi samit EU i zemalja zapadnog Balkana u posljednjih 15 godina i da se nada da će biti donesene „neke veoma važne odluke za sve zemlje zapadnog Balkana“.
„Rezultati u procesu integracija zahtijevaće da političke stranke u BiH ostave po strani svoje različite političke stavove, barem kada je riječ o nekim ključnim pitanjima koja se tiču EU integracija. Čini se da je zajednički stav da nema spora da je EU cilj kojem svi u BiH teže, tako da mislim da predstojeći izbori ne bi trebalo da predstavljaju nepremostivu prepreku za ostvarivanje rezultata“, dodao je Vigemark.
Komandant EUFOR-a Anton Valdner rekao je da je u protekloj godini fokus EUFOR-a bio na razvoju tzv. održive stabilnosti.
„Tokom vježbe Brzi odgovor 2017 testirali smo dovođenja naših rezervnih snaga, a što je najvažnije, prvi put smo se uvježbavali sa pripadnicima Oružanih snaga BiH, ali i sa pripadnicima agencija za sprovođenje zakona u BiH“, naveo je Valdner.
Poručio je da će EUFOR nastaviti da djeluje na takav način, te da je impresioniran odgovornim pristupom poslu pripadnika Oružanih snaga i agencija za sprovođenje zakona BiH.
„Primjeri saradnje koje smo ostvarili tokom prošle godine sa različitim agencijama i institucijama u BiH uključuju i nadgledanje rješavanja više od 1.600 tona viškova municije, a sproveli smo i više od 100 inspekcija lokacija za skladištenje municije i naoružanja Oružanih snaga. Omogućili smo i obrazovanje o opasnostima od mina za 16.000 ugroženih stanovnika u BiH, a izvedeno je 65 obuka“, naglasio je Valdner.
On je dodao da će Eufor i tokom ove godine, u saradnji sa partnerima, nastaviti da podržava napore BiH da se približi EU, kroz projekte kao što su nastavak strategije protivminskog djelovanja, nastavak projekta „EU star“, a biće organizovane i nove zajedničke vježbe sa Oružanim snagama i agencijama za sprovođenje zakona u BiH.
Prijemu koji je organizovan u kampu Butmir prisustvovali su i ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić, visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, ambasador Velike Britanije u BiH Edvard Ferguson, te mnogi domaći zvaničnici i predstavnici diplomatskog kora u BiH.