субота, мај 17, 2025
spot_img

Ajnštajnova „Teorija sreće“ prodata za 1,3 miliona dolara

Teorija ili poruka o sreći Alberta Ajnštajna prodata je na aukciji u Јerusalimu za nevjerovatnih 1,3 miliona dolara.
 
Ajnštajnova "Teorija sreće" - Foto: AFP

Ajnštajnova „Teorija sreće“Foto: AFP

Razmišljanje nobelovca ispisano rukom na komadu papira možda nije u rangu čuvene teorije relativiteta, ali, ipak, baca svjetlo na stavove čuvenog fizičara.

Aukcijska kuća „Viners“ saopštila je da je Ajnštajn napisao kratku poruku na parčetu papira za nosača u hotelu u Јapanu 1922. godine umjesto napojnice u novcu, prenio je AP.

„Miran i skroman život donosi više sreće od stalne potrage za uspjehom u kombinaciji sa stalnim nemirom“, pisalo je u poruci.

Početna cijena na današnjoj aukciji bila 2.000 dolara, ali je brzo porasla. Kuća „Viners“ nije željela da objavi podatke ni o kupcu ni prodavcu.

Ajnštajn je dobio Nobelovu nagradu iz fizike za svoju teoriju relativiteta. Umro je 1955. godine.

POVEZANE VIJESTI
spot_img

NAJČITANIJE VIJESTI