– Politički vrh RS i Srbije razmotriće danas korake koje treba preduzeti u vezi sa najavljenim podnošenjem zahtjeva za reviziju presude na osnovu tužbe BiH protiv Srbije za genocid, a pred taj sastanak stav Banjaluke je da je najvažnije zaštititi Dejtonski sporazum i postići srpsko jedinstvo.
Za isti sto u Beogradu će sjesti predsjednik RS Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Rok za podnošenje zahtjeva za reviziju ističe 26. februara, a o tome će se poslije beogradskog sastanka izjasniti i poslanici u Narodnoj skupštini RS. Šefovi poslaničkih klubova juče su se načelno dogovorili da najvjerovatniji termin posebne sjednice Narodne skupštine bude ponedjeljak. Do tada će uz stavove iz Beograda biti poznat i epilog vanredne sjednice Predsjedništva BiH koju je za sutra zakazao Ivanić. Ivanić je uputio dopis predsjedniku Narodne skupštine RS Nedeljku Čubriloviću u kojem ga je obavijestio da je zakazao vanrednu sjednicu Predsjedništva.
– Smatram da bi zasjedanje Narodne skupštine RS prije sjednice Predsjedništva BiH bilo preuranjeno. Molim da u dogovoru sa poslaničkim klubovima sjednicu planirate za iduću nedjelju – naveo je Ivanić.
Čubrilović je rekao je da će sazvati sjednicu kolegijuma na kojoj će biti donesena odluka o održavanju posebne sjednice. Šef poslaničkog kluba SNSD-a Radovan Višković rekao je da na posebnoj sjednici treba da bude iskazano srpsko jedinstvo.
– Prihvatili smo da sjednica bude u ponedjeljak. Zahtjev za reviziju još nije podnesen, a čekamo i sjednicu Predsjedništva. Očekujem da na posebnoj sjednici stranke iz RS usvoje zajedničke zaključke. Naša pozicija je da štitimo Dejtonski sporazum, a sada smo dovedeni u situaciju da štitimo i institucije BiH. Želimo poslati poruku da nećemo učestvovati u vanistitucionalnom djelovanju – dodao je Višković.
Taj stav dijeli i predsjednik SDS-a Vukota Govedarica.
– Ne smijemo dozvoliti da Srpska bude dovedena pred jednu vrstu suda da je ona odgovorna za kršenje dejtonskog ustava, koji treba da bude vodilja za sve u BiH. Svaka vrsta pokušaja da se uzurpira Dejtonski sporazum nije dobra za RS i kriza ne smije preći sa Baščaršije u Banjaluku – kaže Govedarica.
Predsjednik PDP-a Branislav Borenović je naglasio da je najvažnije da bude postignuta saglasnost ključnih stranaka u RS i da dođu do usaglašenih zaključaka.
– Najbolje bi bilo da posebnu sjednicu iniciraju poslanički klubovi i time pokažu političko jedinstvo – dodao je Borenović.
Najava revizije uzdrmala je odnose u vlasti na nivou BiH, a lideri bloka iz RS koji je dio vladajuće koalicije u Sarajevu upozorili su u ponedjeljak da će napustiti većinu ako bude podnesen zahtjev za reviziju. Poslanici iz RS odbili su 16. februara da dođu na sjednicu Predstavničkog doma Parlamenta BiH, a juče su to učinili i ministri u Savjetu ministara BiH.
Odgađanje sjednice Savjeta ministara izazvalo je, međutim, konfuziju jer su ministar bezbjednosti Dragan Mektić i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović, iako su obojica iz SDS-a, iznijeli potpuno različite razloge. Mektić je rekao da je sjednica odgođena na zahtjev ministara iz RS zbog najavljenog zahtjeva za reviziju, dok Šarović kaže da je dogovoreno odgađanje i da to nema nikakve veze sa zahtjevom za reviziju.
– Ne želimo da učestvujemo u radu Savjeta ministara dok ne bude razriješen status u vezi sa revizijom – rekao je Mektić.
Šarović je kazao da je dogovoreno pomjeranje sjednice za narednu sedmicu.
– Imali smo telefonsku sjednicu za pitanja koja su vezana rokom. Sva ostala razmatraćemo 28. februara – rekao je Šarović.
Poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH Dušanka Majkić rekla je da stranke iz Saveza za promjene moraju biti odlučnije.
– Savez za promjene je u situaciji da bukvalno sjedi na dvije stolice. Moraju biti odlučniji i jasno reći da će prekinuti sa donošenjem odluka i u Savjetu ministara sve dok Izetbegović i SDA budu radili vaninstitucionalno – rekla je Majkićeva.
Lider NDP-a Dragan Čavić kazao je da partnerstvo sa Izetbegovićem nema nikakvog smisla.
– Koliko vidim, teško će naći partnera među Srbima. Savjet ministara će biti manjinska vlast koja nema podršku parlamenta i do viđenja – kazao je Čavić.
Bošnjački član Predsjedništva BiH i lider SDA Bakir Izetbegović je mimo institucija i na osnovu konsultacija sa bošnjačkim političarima i nevladinim i vjerskim organizacijama odlučio da ove sedmice bivši zastupnik BiH pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu Sakib Softić, kojem novi mandat nije povjeren, preda zahtjev za reviziju.
Međunarodna zajednica
Evropska unija pozvala je političare u BiH da obezbijede dogovor institucija o daljim koracima prije nego što bude preduzeta aktivnost prema Međunarodnom sudu pravde.
Američka ambasada u BiH pozvala je lidere u BiH da se okrenu ka budućnosti.
– Stabilnost u BiH i regionu mora ostati glavni prioritet za sve. Pozivamo sve strane da se uključe u dijalog. Poštivanje institucija BiH i vladavine prava ključni su za obezbjeđenje stabilne, sigurne i prosperitetnije budućnosti svih – rekli su u Ambasadi SAD.