Govoreći o istorijskom značaju ovog događaja, Savanović je rekao na konferenciji za novinare u Banjaluci da je Prvi srpski ustanak, podignut 15. februara 1804. godine, prva uspješno organizovana borba srpskog naroda za slobodu protiv viševjekovnog ropstva pod turskom okupacijom.
– Prvaci tadašnje Srbije donijeli su odluku da podignu bunu u Beogradskom pašaluku u šumadijskom mjestu Orašcu i počele su pripreme za ustanak. To je bio organizovan ustanak u kojem je pored hajdučkih četa učestvovalo seosko stanovništvo i srpska vojska, koja je imala oko 25.000 vojnika – istakao je Savanović.
On je rekao da su početni uspjesi srpske vojske bili značajniji od bitke na Ivankovcu u smislu odbacivanja Turaka i bitke na Mišaru, čime je pokazano da je otpor protiv turske vojske tada jačao i proširio se na Beogradski pašaluk, istočnu i južnu Srbiju, te na prostore BiH.
– Prvi srpski ustanak podignut je kao reakcija na janjičarski režim, a kao svoje ciljeve imao je oslobađanje od Turaka, vaskrs srpske države, izgradnju novih državnih institucija, ukidanje feudalizma i kulturni preporod – podsjetio je Savanović, koji je i predsjednik Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
On je naglasio da je 15. februar zajednički datum obilježavanja Prvog srpskog ustanka Vlade Srbije i Vlade Republike Srpske, te da postoje još četiri ustanovljena datuma: ulazak Srpske vojske u Banjaluku, Bitka na Kozari, stradanje srpskog naroda u Donjoj Gradini, te pomen izbjeglim i stradalim Srbima iz Republike Srpske Krajine.
Savanović je napomenuo da je ovaj značajan događaj u istoriji srpskog naroda imao veliki uticaj i na borce u odbrambeno-otadžbinskom ratu zbog čega je 15. februar i izabran za Dan boraca Republike Srpske.
On je podsjetio da je u odbrambeno-otadžbinskom ratu 1992-1995. godine bio angažovan 215.671 pripadnik Vojske Republike Srpske, a da su njih 23.184 položila živote za Republiku Srpsku.