
Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić rekla je da su protekle četiri godine mnoge lokalne zajednice pravile brojne probleme, poput ukidanja odjeljenja, razmještanja službenika, pravljenja kvaziinstitucija nesvojstvenih lokalnim upravama i slično.
„Јasno je propisano šta je odjeljenje, odsjeci, ko čim rukovodi, ko je hijerarhijski kome odgovoran“, rekla je Rešićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci nakon sjednice Vlade Srpske.
Ona je dodala da je Vlada Srpske usvojila i uredbu o kategorijama, zvanjima i uslovima za obavljanje poslova službenika u jedinicama lokalne samouprave.
„U njoj nije bilo suštinskih izmjena u odnosu na prethodnu, nego se promijenio materijalni zakon zbog kojeg smo napravili određena manja usklađivanja“, rekla je Rešićeva.
Vlada Srpske usvojila je i Prijedlog strategije transporta Republike Srpske za period 2016-2030. godina koja je osnov za planiranje i projektovanje investicija ne samo transporta, nego i privrede uopšte.
Pomoćnik ministra saobraćaja i veza Republike Srpske Nataša Kostić rekla je da strategija obuhvata sve sektore transporta – drumski, željeznički, vazdušni, vodni, kao i intermodalni transport.
„Strategija sadrži kvalitetnu analizu postojećeg stanja, identifikovala je određene probleme i pitanja, te definisala opšte i posebne ciljeve za sve sektore transporta“, navela je Kostićeva.
Ona je istakla da je prioritet u razvoju transportne infrastrukture izgradnja mosta na rijeci Savi u Gradiški, izgradnja auto-puta i nadogradnja i remont pruge na koridoru „Pet ce“, zatim Aerodrom Banjaluka kao jedini međunarodni aerodrom u Srpskoj.
Kostićeva je navela da je prepoznata šansa za ulaganje u razvoj teretnog transporta na Aerodromu, kao i da se vode pregovori sa određenim kompanijama o eventualnoj saradnji.
„Srategija je sadržana u okivirnoj strategiji BiH i uslov je za korištenje određenih sredstava EU. Prije svega, predviđena su finansijska sredstva kojima raspolažu naša javna preduzeća koja upravljaju transportnom infrastrukturom, ali i da se kreditima, koncesijama ili javno-privatnim partnerstvom dolazi do razvoja transportne infrastrukture u Srpskoj“, istakla je Kostićeva.
Prema njenim riječima, strategija se zasniva na postojećim prostornim i planskim dokumentima Srpske, ali i na dokumentima koji su regionalnog značaja.
Na pitanje da li je na današnjoj sjednici Vlade Republike Srpske razgovarano o sankcijama SAD prema predsjedniku Republike Miloradu Dodiku, novinarima je rečeno da to nije bila tačka dnevnog reda.