12.55… Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić istakla je da Prijedlog programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2017-2019. godina ne odražava potrebe radnika u Srpskoj, koji su nezadovoljni.
Mišićeva je rekla da je ovaj dokument, koji proizilazi iz Reformske agende, veoma važan, ali da neće dati očekivane rezultate, odnosno povećanje životnog standarda građana.
Ona je navela da je sindikat predlagao deset ključnih mjera, od kojih neke nisu našle mjesto u ovom dokumentu, a one koje jesu nisu koncipirane u željenom pravcu – boljeg života građana.
Mišićeva je rekla da je neophodna odlučnija borba protiv sive ekonomije, te kritikovala inspekciju rada.
„Јedna trećina BDP-a je u sivoj ekonomiji. Imamo zakone, ali se ne sprovode, te trpe radnici, fondovi. Tražimo reformske mjere koje će da se uhvate u koštac sa sivom ekonomijom“, rekla je Mišićeva tokom obraćanja narodnim poslanicima.
Mišićeva je navela da za mjesec dana inspekcija pronađe tri radnika koji rade na crno, te da je to slab rezultat, s obzirom da bi se za jedan dan sigurno moglo naći i 100 takvih radnika, i poručila da inspekcija mora imati stručne ljude i dobre uslove za rad.
Predsjednik Konfederacije sindikata Srpske Obrad Belenzada smatra da Prijedlog programa ekonomskih reformi za period 2017-2019. godina ne nudi značajne promjene, te konstatuje da je na sceni loše upravljanje privredom, da je važno završiti proces privatizacije i stimulisati domaću proizvodnju, s obzirom na veliki uvoz, a slab izvoz.
„Uvozimo vodu, a ne izvozimo gotovo ništa. Ne može voda biti skupa kao mlijeko“, rekao je Belenzada.
Predstavnik Privredne komore Republike Srpske Goran Račić rekao je da privredu u Srpskoj karakteriše nizak nivo privredne aktivnosti, samo 9.500 privrednih društava, BDP od 9,135 milijardi KM, visoka stopa nezaposlenosti i negativan spoljnotrgovinski bilans.
11.55… Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je Program ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2017-2019. godina dokument koji zamjenjuje dosadašnji dokument Ekonomska politika, a kojeg je Narodna skupština usvajala uz Budžet za svaku narednu godinu.
U obraćanju poslanicima u Narodnoj skupštini Cvijanovićeva je istakla da je Program ekonomskih reformi dokument koji se izrađuje u skladu sa metodologijom i smjernicama Evropske komisije.
„Njime su predstavljene mjere ekonomske politike Vlade Republike Srpske, s tom razlikom što on sadrži i srednjoročni makroekonomski okvir i okvir fiskalne politike, te sveobuhvatni program strukturalnih reformi“, navela je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da svi nivoi vlasti izrađuju ovakve programe ekonomskih reformi koji će biti objedinjeni u okvirni dokument za potrebe procesa evropskih integracija i dostavljen Evropskoj komisiji.
11.36… Narodna skupština Republike Srpske usvojila je dnevni red posebne sjednice na kojoj bi se po hitnom postupku trebalo da razmatra Prijedlog budžeta za 2017. godinu u iznosu od 3,2 milijarde KM.
Na zahtjev Vlade Srpske u dnevni red uvršteno je još osam tačaka. Poslanici će po hitnom postupku, u objedinjenoj raspravi razmatrati set zakona o platama budžetskih korisnika, te izmjene i dopune Zakona o tržištu hartija od vrijednosti i prijedlog odluke o kreditnom zaduženju kod EIB za finansiranje po projektu bolnica u Srpskoj.
Opozicija je tokom rasprave o dnevnom redu smatrala da se njihovim uvrštavanjem krši Poslovnik.
Prijedlogom budžeta Srpske za narednu godinu predviđeno je da ukupna budžetska sredstva uz poreske i neporeske prihode uključuju i primitke u ukupnom iznosu od 608,9 miliona KM, koji se odnose na primitke od finansijske imovine i od zaduživanja.
Poslanici bi trebalo da razmatraju po hitnom postupku Prijedlog Programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period od 2017. do 2019. godine, kojim je predviđeno jačanje fiskalne odgovornosti i nastavak procesa fiskalne konsolidacije, s ciljem smanjenja javnog sektora.
U navedenom programu navodi se da je cilj jačanje podrške privredi smanjenjem poreskog opterećenja i jačanje konkurentnosti.
Narodna skupština Republike Srpske trebalo bi po hitnom postupku da razmatra i Prijedlog zakona o izvršenju budžeta Srpske za 2017. godinu, Prijedlog zakona o bankama Republike Srpske, te Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za bankarstvo Srpske.
Prenos sjednice Parlamenta Srpske možete pratiti na RTRS Plus.
Izvor: RTRS, SRNA