„Ako EU hoće na taj način da stiče prijatelje, onda se to zove družiti se protiv nekog, iako smo mi oduvijek smatrali da se treba družiti sa nekim. Tako postupamo i sa našim balkanskim prijateljima“, rekao je Lavrov za „Sputnjik“.
On je podsjetio da Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu EU smatra špijunskim gnijezdom i prijetnjom za bezbjednost, a ćuti o tome da je tokom njegovog postojanja očišćeno od mina više od četiri miliona metara kvadratnih, te da je taj centar pružao pomoć u gašenju požara na jugu Evrope, uključujući zemlje EU.
Lavrov kaže da nije čuo za inicijativu nekih opozicionih partija u balkanskim zemljama o razvoju vanblokovske arhitekture bezbjednosti na Balkanu daljim razvojem koncepcije vojne neutralnosti četiri balkanske zemlje – Srbije, Crne Gore, Makedonije i BiH.
„Kod nas se javljaju mnoge ideje u civilnom društvu, parlamentima i vjerovatno je to manifestacija težnje da balkanske zemlje osjećaju svoju zajedničku istoriju, zajednički identitet i da ne postaju žrtve novih podjela u NATO-u. Sada oni koji su ušli u NATO ili u EU traže od drugih da učine isto“, rekao je Lavrov.
On smatra da treba poštovati slobodni izbor naroda Balkana, kao i uopšte svih, dodajući da učešće u nekim međunarodnim organizacijama ne treba da bude prepreka za očuvanje istorijskog, kulturnog i etničkog identiteta.
Lavrov je naveo da je čuo za projekat albanskih opština, koji bi obuhvatao Albaniju, samoproglašeno Kosovo, Makedoniju, Crnu Goru i Preševsku dolinu i koji ima veoma negativnu konotaciju.
„Ako misle da se iza toga ne nazire stara ideja velike Albanije, onda naše kolege iz EU treba da budu dalekovidnije“, rekao je Lavrov.
Komentarišući izjave hrvatskog predsjednika Kolinde Grabar Kitarović da „Moskva preko Beograda hoće da isprovocira nove konflikte u regionu“, Lavrov je rekao da mu je čudno da čuje takve riječi od lidera države sa kojom Rusija hoće da ima prijateljske odnose, kao i sa svim državama na Balkanu i evropskom kontinentu.
„Ako predsjednica ima konkretne činjenice koje potvrđuju te izjave, spremni smo da sa njom te činjenice razmotrimo“, poručio je Lavrov, navodeći da poznaje Kitarovićevu i da sa njom čak ima normalnu saradnju još iz vremena kad je bila ministar spoljnih poslova Hrvatske.
On je istakao da su političari dužni da grade odnose povjerenja, da jačaju međusobno razumijevanje, dijalogom razjašnjavaju bilo kakve sumnje, a ne da nekog glasno optužuju.