„Vidimo da srpsko rukovodstvo uopšte ne razmatra takvu varijantu. A i mnoge zemlje Evropske unije traže mogućnost da napuste sankcije“, dodao je Čepurin.
On kaže da se tendencija promijenila i očekuje da će se odnosi Rusije sa EU i SAD revitalizovati, „ali na osnovu jednakih prava“.
Upitan da li izjave ruskog predsjednika Vladimira Putina da je Zapad priznao volju naroda Kosova, a ne priznaje volju naroda Krima, nagovještavaju promjenu stava Moskve prema statusu KiM, Čepurin je rekao da je analogija očigledna.
„Predsjednik Putin govori o ‘duplim standardima’ – zapadnjaci podešavaju svako rješenje prema svojim interesima. Krim, za razliku od Kosova, nije bio oduzet nakon rata i bombarodvanja“, rekao je ruski ambasador.
Na pitanje da li očekuje da osoblje ruskog centra u Nišu dobije diplomatski imunitet koji imaju pripadnici NATO, on je rekao da pravljenje paralela između rusko-srpske saradnje u humanitarnoj sferi i vojne saradnje sa NATO, nije korektno.
„Sve dok pitanje statusa RSHC-a ostaje otvoreno – njegovo rješenje zavisi od Beograda. Smatramo da je to pozitivno uticalo na rad Centra. Istovremeno, Rusija ovdje ne vrši nikakav pritisak i neće ga vršiti“, istakao je Čepurin.