Trapara smatra da premijer Srbije Aleksandar Vučić neće morati da ubjeđuje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da promijeni stav prema referendumu, čija tema „nije toliko značajna samo po sebi i više je simboličnog karaktera“.
– S druge strane, namjere da se izjašnjavanje spriječi potiče od onih koji u tome vide najavu nekog budućeg referenduma i ne žele da Republika Srpska odlučuje o takvim pitanjima – naveo je Trapara za list Politika.
Komentarišući Dodikovo prošlogodišnje odustajanje od referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH, na molbu Vučića, Trapara kaže da se tada radilo o ipak značajnijem referendumskom pitanju.
Trapara stav hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića da odluka Ustavnog suda BiH ne umanjuje mogućnost Republici Srpskoj da se izjašnjava o svim pitanjima od njenog interesa, objašnjava time da Hrvati tu ne vide ugrožavanje svojih interesa.
– Štaviše, interesi Hrvata u BiH donekle se poklapaju s interesima Republike Srpske. Stoga bi ih Banjaluka vjerovatno podržala da dobiju svoj entitet – naveo je Trapara.
Predsjednik Centra za strateške alternative Aleksandar Mitić smatra da zapadni pritisci na Beograd i Banjaluku imaju dva cilja.
– S jedne strane, testira se kredibilitet rukovodstva Republike Srpske da istraje u zaustavljanju dvadesetogodišnjeg urušavanja njenih nadležnosti. Ukoliko Banjaluka ponovo popusti, taj proces će se samo nastaviti i intenzivirati – rekao je Mitić.
S druge strane, kaže on, ako se sagledaju i pritisci Zagreba i Prištine, koji su jasno koordinisani iz centara van regiona, uočljivo je testiranje Vlade Srbije na početku njenog mandata.
On dodaje da se to testiranje dešava u dva pravca – da se vidi koliko je Vlada Srbije spremna da istrpi provokacije i pritiske na aktere na koje relativno ima uticaja, uključujući i rukovodstvo Republike Srpske.
– Ako bi Beograd iskoristio sopstveni autoritet da dodatno oslabi Banjaluku, napravio bi sebi medvjeđu uslugu, jer bi u budućnosti zahtjevi bili još teži – ocijenio je Mitić.
On smatra da Čovićeva izjava da Srpska može da se izjašnjava o svim pitanjima od njenog interesa, pokazuje da je on svjestan da se u ovom slučaju radi o „još jednom pretjerivanju Sarajeva“.
Mitić dodaje da je za bošnjačke lidere svako suprotstavljanje urušavanju Republike Srpske akt secesije, a takvo njihovo ponašanje se više od dvadeset godina ohrabruje i podržava u Vašingtonu, Briselu, Berlinu i Ankari.