Čubrilović ističe da je očuvanje i zaštita prava, ustavnih i zakonskih ovlašćenja Repubike Srpske, najdirektnije zasnovano na međunarodnom i unutrašnjem pravu, imajući ustavnu i zakonsku osnovu i političku opravdanost održavanja referenduma.
„Referendum o Danu Republike ni na koji način ne derogira Odluku Ustavnog suda BiH. Referendum se koristi kao jedan od najznačajnijih oblika demokratskog izjašnjavanja i provjere političke volje građana, bez nacionalne pripadnosti i diskriminacije. On ne ugrožava ustavnopravni okvir države i društva, niti integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine“.
Činjenica je, naglašava Čubrilović, da sve prisutnija osporavanja prava Republike Srpske od strane političkih lidera bošnjačkog naroda, ne vode stabilizaciji i jačanju međusobnog povjerenja u Bosni i Hercegovini. Takav odnos je, kaže, direktno osporavanje legaliteta i legitimiteta i Republike Srpske i prava održavanja referenduma o Danu Republike.
„Osporavanje prava na referndum zlonamjerno je motivisano i produkuje krizu, stvara strah, međunacionalno i međureligijsko nepovjerenje, s namjerom neopravdanog uvjeravanja u stanje koje može nastati odlaskom visokog predstavnika. Zato se i upućuju pozivi za upotrebu tzv. `bonskih ovlašćenja`, za ucjene i pritisak od strane OHR-a, što je u osnovi samo korak nazad na putu evropskih integracija, i pozitivnih rezultata reformskih procesa i nastojanja da se unaprijedi organizacija i funkcionisanje Bosne i Hercegovine“.
Republika Srpska kao trajna ustavna i politička kategorija, sa statusom državotvorne jednice u Bosni i Hercegovini, ne može i nikada neće ukinuti 9. januar kao Dan Republike i ona će ga trajno obilježavati, dodaje Čubrilović u izjavi za medije.