
Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača smatra da je odluka Vlade Republike Srpske o proglašenju Parka prirode „Una“ još jedan argument za sprečavanje Hrvatske da radioaktivni i nuklearni otpad odlaže na lokaciji Trgovska gora, na samoj granici sa BiH.
Drljača je danas rekao da su proglašenjem parka prirode okončane aktivnosti pokrenute prije dvije godine.
– Zahvalni smo i Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa jer su u roku odradili poslove i omogućili da se odluka donese prije zajedničkog sastanka resornih ministara Hrvatske i Slovenije u vezi sa dogovorom o zajedničkom odlagalištu. Odlučni smo da osporimo namjeru Hrvatske da ta lokacija bude Trgovska gora, što će jasno biti poručeno i sa okupljanja koje Novi Grad organizuje 27. septembra – rekao je Drljača.
Vlada Republike Srpske donijela je juče odluku o trajnom proglašenju Parka prirode „Una“ koja je predviđena još prostornim planom iz 2015. godine.
Ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić rekla je na konferenciji za novinare nakon sjednice da je ova odluka još jedan mehanizam zaštite protiv odlaganja radioaktivnog otpada i nuklearnog goriva na lokalitetu Trgovske gore.
Hrvatska namjerava da radioaktivni i nuklearni otpad odlaže i skladišti na samoj granici sa BiH, na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, nekoliko stotina metara od granice sa BiH, isto toliko udaljeno i od područja odakle veliki broj građana BiH koristi vodu za piće, te manje od tri kilometra od središta opštine Novi Grad u Republici Srpskoj.


