
U Blatni je danas obilježen Dan Prve novogradske brigade i 31 godina od formiranja ove jedinice Vojske Republike Srpske.
Jutros su delegacije opštine Novi Grad i organizacija proisteklih iz minulog rata položile vijence kod spomen- ploče u Kop centru, na mjestu gdje je 29. juna 1992. godine formirana Brigada.


U Hramu Svete Trojice parastos je služio paroh Aleksanadar Bjeličić.
Ratni komandant Brigade Ranko Dabić rekao je da je Brigada formirana zbog potrebe da se odbrani stanovništvo i prostor.
„Brigada je imala težak, ali častan ratni put i dala je veliki doprinos u stvaranju i odbrani zapadnih granica Republike Srpske“, rekao je on.
Predsjednik Boračke organizacije Novi Grad Marinko Gačić rekao je da su se veterani danas okupili da bi svečano i ponosno obilježili datum osnivanja Novogradske brigade.
„Prva novogradska brigada formirana je od jednica Teritorijalne odbrane sa zadatkom zaštiti stanovništvo. Za zasluge u minulom ratu Brigada je odlikovana Oredenom Nemanjića“, rekao je on.
Načelnik opštine Miroslav Drljača podsjetio je da je prošle godine objavljena monogafija Novogradske brigade kao značajan dokument.
„Prošle godine snimljen je i dokumentarni film „Graničar“ autora Nedeljka Lajšića. I dalje treba pisati o stvaranju Republike Srpske.Treba pričati djeci da sačuvaju sjećanje“, rekao je on.
Drljača kaže da opština Novi Grad podržava organizacije proistekle iz minulog rata sa kojima ima partnerski odnos.

Kroz redove Novogradske brigade u minulom ratu prošlo je 8.263 borca a od 338 boraca s područja naše opštine koji su svoje živote dali za Srpsku , njih 248 je poginulo u redovima brigade.



